• rozwiń

Bruksela "klepnęła" polski plan wydawania unijnych miliardów

Bruksela "klepnęła" polski plan wydawania unijnych miliardów
Foto: TVN24.pl Foto: Wsparcie unijne trafi przede wszystkim na projekty, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego

Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską w sprawie funduszy europejskich - poinformował w piątek resort infrastruktury i rozwoju. Określa ona strategię wykorzystania nowej puli pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Polska otrzyma z budżetu UE ok. 119,5 mld euro.

Na tę sumę składają się pieniądze: z Polityki Spójności - ok. 82,5 mld euro, Wspólnej Polityki Rolnej – ok. 32,1 mld euro oraz ok. 5 mld euro w ramach takich programów jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus.

- Umowa Partnerstwa jest najważniejszym, dość szczegółowym dokumentem określającym strategię wykorzystania nowej puli funduszy europejskich na lata 2014-2020. Opisuje, jak i w co będziemy inwestować. Zawiera analizę potrzeb rozwojowych Polski oraz cele i priorytety działań na nadchodzące lata wraz z podstawowymi wskaźnikami ich realizacji. Należy podkreślić, że obejmuje nie tylko politykę regionalną, ale także Wspólną Politykę Rolną - powiedziała w piątek wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Pieniądze na kolej i drogi

Jak przyznała Bieńkowska najtrudniejsze negocjacje z Komisją Europejską dotyczyły rozmów w sprawie pieniędzy na infrastrukturę drogową i kolejową. - Udało nam się jednak porozumieć w tych obszarach z KE. Myślę, że obie strony coś na tych negocjacjach zyskały. Dzięki temu bardzo dużo pieniędzy Polska przeznaczy w najbliższych latach zarówno na rozwój kolei oraz transport miejski, jak również na inwestycje drogowe - powiedziała wicepremier.

Na transport Polska przeznaczy około 31,1 mld euro, z czego na inwestycje w koleje i drogi 25,2 mld euro - 10,2 mld euro na rozwój kolei, a na drogi - ok. 15 mld euro. - Szczególną uwagę zwrócimy na: kolej - jako ekologiczny środek transportu - oraz niskoemisyjny transport miejski i multimodalny, czyli wykorzystujący więcej niż jeden środek przewozu - dodała szefowa resortu infrastruktury i rozwoju.

Polska jako pierwsza przekazała projekt Umowy Partnerstwa do KE (10 stycznia), a jej negocjacje z KE rozpoczęły się 5 marca. Umowę taką Komisja przyjęła już dla Danii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane