• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bruksela inwestuje w polski gaz

Bruksela inwestuje w polski gaz
Foto: TVN24 Foto: Unia daje pieniądze na inwestycje

- Komisja Europejska pozytywnie oceniła trzy projekty energetyczne polskiego Gaz-Systemu, w tym budowę połączeń gazowych z Niemcami i Czechami - poinformowała rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska. 80 milionów euro przyznano też terminalowi LNG w Świnoujściu.

Komisja Europejska wybrała w czwartek w ramach tzw. Recovery Plan 43 projekty energetyczne, które w jej ocenie ożywią unijną gospodarkę oraz zwiększą bezpieczeństwo dostaw energii. W sumie Bruksela przyznała 2,3 mld euro na 31 projektów związanych z gazem oraz 12 związanych z energią elektryczną.

Miliony na gaz

Wśród nich znalazły się trzy projekty naszego Gaz-Systemu: budowa bałtyckiej rury gazowej z Danii do Polski Baltic Pipe, rozbudowa interkonektora gazowego z Niemcami w Lasowie oraz połączenie gazowe z Czechami w Cieszynie.

Komisja zdecydowała się też dofinansować budowę terminala LNG w Świnoujściu. - Decyzja Komisji świadczy o tym, że przedstawione przez nas projekty wpisują się w unijną politykę tworzenia zintegrowanej sieci przesyłowej gazu ziemnego - powiedziała rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.

- W kolejnym etapie Komisja podpisze indywidualne decyzje dotyczące wsparcia finansowego poszczególnych projektów - poinformowała.

Ostatecznych kwot na konkretne projekty nie podano. W przypadku projektu gazociągu Baltic Pipe, Gaz-System wnioskował o dofinansowanie w kwocie 50 mln euro. Rozbudowa połączenia z niemieckim systemem gazowniczym w Lasowie wraz rozbudową gazociągów na Dolnym Śląsku może otrzymać 14,4 mln euro unijnego wsparcia.

Ponadto w budżecie Komisji Europejskiej zarezerwowanym na Recovery Plan zostało przeznaczone 80 mln euro na budowę terminalu LNG w Świnoujściu, którym od 2014 roku będziemy mogli sprowadzać do Polski do 5 mld m sześc. gazu rocznie.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane