• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Bruksela grozi TP SA miliardową karą

Bruksela grozi TP SA miliardową karą
Foto: TVN24 Foto: Czy "tepsa" broniła dostępu do swoich kabli?

Telekomunikacja Polska może zapłacić nawet 1,5 mld zł kary. Komisja Europejska zarzuca spółce nadużywanie dominującej pozycji na rynku i ograniczanie alternatywnym operatorom dostępu do swojej sieci.

Komisja bada sprawę od kwietnia ubiegłego roku. W poniedziałek przesłała pismo do TP SA, w którym stwierdza, że spółka Polska dopuszczała się niedozwolonych praktyk ograniczających konkurencję.
- W wyniku tych praktyk, musieli oni przechodzić czasochłonne i uciążliwe procedury, aby uzyskać dostęp do zasiedziałego operatora na polskim rynku. Alternatywni usługodawcy musieli borykać się między innymi z opóźniającą strategią TP SA, która żądała od nich spełnienia nieracjonalnych warunków i odmawiała im dostępu informacji niezbędnych do podejmowania prawidłowych decyzji - napisała Komisja Europejska.

Dwa miesiące na wyjaśnienia

Na szczęście dla TP, wnioski KE nie są jeszcze ostateczne.
- Telekomunikacja Polska ma teraz osiem tygodni na udzielenie odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Będziemy pilnie przyglądać się temu, co ma do powiedzenia. Dopiero kiedy otrzymamy odpowiedź i dokładnie ją przeanalizujemy, będziemy mogli dojść do ostatecznych wniosków. Jeśli Komisja stwierdzi, że zostało naruszone unijne praw antymonopolowe, może nałożyć na firmę karę. Obecnie wstępnie analizujemy czy Telekomunikacja Polska nie naruszyła prawa antymonopolowego - wyjaśniła w rozmowie z TVN CNBC Biznes rzeczniczka Komisji Amelia Torres.

Spółce grozi kara w wysokości nawet jednej dziesiątej rocznych przychodów. W 2009 roku wyniosły one ponad 16 mld zł.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane