• rozwiń

Temat: GDDKiA

Bruksela dostała dokumenty. Odblokuje miliardy na polskie drogi?

Bruksela dostała dokumenty. Odblokuje miliardy na polskie drogi?
Foto: TVN 24 Foto: KE zablokowała 3,5 mld zł na inwestycje drogowe w Polsce.

Komisja Europejska otrzymała już od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dokumenty ws. odblokowania unijnych pieniędzy na budowę dróg. - Komisja je teraz analizuje - poinformowała rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

Komplet dokumentów potrzebnych do odblokowania unijnych pieniędzy na budowę dróg wpłynął do Brukseli w piątek późnym wieczorem. Wcześniej ich wysłanie zapowiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło. 

Jego zdaniem MRR wypełniło już zobowiązania wysunięte przez KE.

Zablokowane dotacje

Polska walczy o odblokowanie 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej, których refundację wstrzymała pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska.

KE wskazywała wówczas, że przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców. KE zapowiedziała, że do czasu ich wyjaśnienia, nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez GDDKiA to ok. 4 mld euro. 

Spotkanie w Brukseli

Na początku lutego z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem spotkali się polscy ministrowie rozwoju regionalnego i transportu. Komisarz zapewnił wtedy, że gdy KE otrzyma od Polski wyjaśnienia, to "wstrzymanie środków zostanie zniesione". 

Zdziebło ocenił, że zablokowane pieniądze wpłyną prawdopodobnie do Polski na przełomie lutego i marca.

- Komisarz Hahn obiecał, że w ciągu dwóch tygodni od przekazania przez stronę polską dokumentów, sprawa zostanie ostatecznie zakończona, a pieniądze odblokowane. Trzymamy więc pana komisarza za słowo - mówił.

Komisja domagała się od Polski m.in. przeglądu wszystkich inwestycji drogowych realizowanych przez GDDKiA, które otrzymały dofinansowanie unijne, a także potwierdzenia, że nie doszło przy ich realizacji do zmowy przetargowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane