• rozwiń
  • WIG20 2191.96 -0.69%
  • WIG30 2492.89 -0.66%
  • WIG 58180.65 -0.46%
  • sWIG80 11659.65 +0.43%
  • mWIG40 3798.89 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:43

Dostosuj

Bruksela daje czas Francji, Włochom i Belgii na poprawę finansów

Bruksela daje czas Francji, Włochom i Belgii na poprawę finansów
Foto: Parlament Europejski Foto: Francja, Włochy, a także Belgia dostały czas do marca, by poprawić sytuację finansów publicznych

Francja, Włochy, a także Belgia dostały czas do marca, by poprawić sytuację finansów publicznych - zdecydowała KE po przeglądzie projektów budżetów państw strefy euro na 2015 r. Ze sprostaniem unijnym zasadom budżetowym ma problemy siedem państw eurostrefy.

W piątek Komisja Europejska przedstawiła swoją ocenę planów budżetowych państw strefy euro na 2015 r. Wynika z niej, że jedynie pięć krajów przedstawiło projekty w pełni zgodne z paktem stabilności i wzrostu, cztery są "zasadniczo zgodne", a w przypadku siedmiu KE wskazuje na ryzyko niezgodności z zapisami paktu. Badanie nie dotyczyło Grecji i Cypru, które są objęte programami naprawczymi. Pakt stabilności i wzrostu jest podstawą dyscypliny budżetowej UE.

Procedura nadmiernego deficytu

Komisja uznała, że w trzech przypadkach może podjąć kroki przewidziane w ramach procedury nadmiernego deficytu, czyli wystąpić o nałożenie na kraje sankcji.

Dotyczy to Francji, Włoch i Belgii, których sytuacja, zgodnie z piątkową decyzją KE, ma być oceniana kolejny raz na początku marca 2015 r. - Te trzy kraje członkowskie zobowiązały się na najwyższym szczeblu do przyjęcia i wprowadzenia mających się przyczynić do wzrostu reform strukturalnych na początku 2015 r. - oświadczyła Komisja. Kroki te mają wpłynąć na stabilność finansów publicznych w średnim okresie.

Czas na zmiany

Francja już raz dostała dodatkowy czas na zredukowanie deficytu do określonego zasadami unijnymi progu 3 proc. PKB. Początkowo miała to zrobić do 2013 r., jednak podjęto decyzję o przedłużeniu terminu do 2015 r.

Tymczasem w przesłanym do Brukseli 15 października projekcie Paryż zakładał, że deficyt budżetowy spadnie poniżej 3 proc. PKB dopiero w 2017 roku. Z powodu dużego ryzyka odrzucenia projektu przez KE Paryż obiecał jednak dalsze środki oszczędnościowe, które mają zmniejszyć deficyt o 3,6 mld euro.

Francja wskazała też na dodatkowe oszczędności, które mają sprawić, że jej deficyt strukturalny (czyli taki, który nie uwzględnia wahań koniunktury) zostanie zredukowany o 0,5 pkt. proc. w latach 2014-15. Ten wskaźnik jest ważniejszy dla KE niż faktyczna relacja deficytu do PKB, gdyż zwraca uwagę na wysiłek państwa na drodze równoważenia finansów publicznych.

Sygnały z Rzymu

Podobną deklarację złożyły Włochy, które również zapowiedziały, że zmniejszą deficyt strukturalny. W przypadku Rzymu presja ze strony partnerów unijnych była mniejsza, ponieważ projekt budżetu na 2015 r. nie przewidywał deficytu większego niż 3 proc. PKB, pozostawał jednak problem z deficytem strukturalnym.

Zarówno w przypadku Włoch, jak i Belgii problemem jest też rosnący dług publiczny, którego wysokość już dawno przekroczyła 60 proc. PKB.

Zgodnie z unijnymi zasadami kraje strefy euro musiały dostarczyć do 15 października projekty swoich budżetów narodowych Komisji Europejskiej. Francja była pod największą presją innych krajów UE, zwłaszcza Niemiec, by mocniej zacisnąć pasa i dostosować budżet na 2015 r. do zasad obowiązujących w UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane