• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bruksela chce wziąć na smycz strefę euro

Bruksela chce wziąć na smycz strefę euro
Foto: sxc.hu Foto: Bruksela chce radykalnie zacieśnić współpracę gospodarczą

Bruksela chce radykalnie zacieśnić współpracę gospodarczą i kontrolować zadłużenie krajów strefy euro - ocenił w wywiadzie dla "Polska The Times" prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers. Zdaniem byłego szefa doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, to skutek greckiego kryzysu.

Komisja Europejska zaproponowała radykalne zacieśnienie współpracy gospodarczej i wzajemne patrzenie na wydatki poszczególnych krajów należących do strefy euro. Zdaniem prof. Orłowskiego, jest to próba wypełnienia luki prawnej, która powstała w związku z wydarzeniami w Grecji.

- Jeśli jest jeden pieniądz, a nie ma koordynacji polityki fiskalnej, to takie sytuacje są nieuniknione. Wydarzenia greckie pokazały także, że jest to stan nie do utrzymania. Bo ci, którzy są nieodpowiedzialni, po prostu zadłużą się, licząc na to, że pozostali będą musieli ich wykupywać - powiedział "Polsce" profesor.

By jedni nie żyli kosztem drugich

Dlatego naturalną konsekwencją wprowadzenia wspólnego pieniądza jest to, że muszą być narzucone pewne wspólne zasady fiskalne po to, by jedni nie żyli kosztem drugich. Zdaniem profesora narzędziem, które powinno zdyscyplinować kraje co do przestrzegania tych reguł, będzie ewentualna możliwość zawieszenia prawa głosu w Unii Europejskiej czy zawieszenie dostępu do funduszy strukturalnych.

Nawiązując do sytuacji w Polsce powiedział, że w interesie kraju jest, by się nie zadłużać. Jeśli będziemy prowadzić rozsądną politykę, to nie powinny nam w żadnym stopniu grozić obostrzenia i kary. - Powinniśmy wstąpić do strefy euro i prowadzić odpowiedzialną politykę gospodarczą - powiedział prof. Orłowski.

ktom/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane