• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Bruksela chce odbudować zaufanie inwestorów. Teraz będą lepiej poinformowani

Bruksela chce odbudować zaufanie inwestorów. Teraz będą lepiej poinformowani
Foto: sxc.hu Foto: arlament Europejski zaakceptował rozporządzenie w kwietniu tego roku. Zacznie ono obowiązywać za dwa lata.

Kraje UE przyjęły w poniedziałek rozporządzenie, które ma zapewnić, by inwestorzy indywidualni całej Unii byli właściwie poinformowani przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu pieniędzy. Jest to część pakietu przepisów, które mają wzmocnić nadwyrężone w czasie kryzysu finansowego zaufanie konsumentów do rynków finansowych.

Rozporządzenie wprowadza wspólny standard dokumentów zawierających kluczowe informacje o tzw. detalicznych produktach zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktach inwestycyjnych (określanych skrótem PRIIP), takich jak fundusze inwestycyjne, depozyty strukturyzowane (połączenie depozytów bankowych z rozwiązaniami inwestycyjnymi) czy polisy ubezpieczeniowe z elementem inwestycyjnym.

Skomplikowane produkty

Niektóre z tych produktów mogą być skomplikowane i trudne do zrozumienia, a udzielane inwestorom informacje na temat takich produktów często nie pomagają inwestorom indywidualnym w ich porównywaniu albo zrozumieniu związanego z nimi ryzyka.

Według unijnego rozporządzenia w dokumentach z kluczowymi informacjami na temat PRIIP będzie trzeba zamieścić opis produktu, informację o tym, czy możliwa jest utrata zainwestowanego kapitału, a także koszty i profil ryzyka.

Rzetelne informacje

Informacje na temat PRIIP muszą być dokładne, rzetelne i jasne dla inwestorów indywidualnych oraz nie mogą wprowadzać w błąd. Mają być też napisane zrozumiałym językiem bez żargonu i skomplikowanej terminologii finansowej. Taki dokument ma być zwięzły i nie może być utożsamiany z materiałem marketingowym.

Według rozporządzenia inwestorzy indywidualni muszą mieć możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń, jeśli nowe wymogi nie będą przestrzegane. Parlament Europejski zaakceptował rozporządzenie już w kwietniu tego roku. Zacznie ono obowiązywać za dwa lata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane