• rozwiń

Bruksela chce kontrolować budżety państw eurolandu

Bruksela chce kontrolować budżety państw eurolandu
Foto: EPA Foto: Olli Rehn i przewodniczący KE Jose Manuel Barroso

- Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn chce znacząco rozszerzyć kontrolę nad budżetami wszystkich krajów strefy euro - informuje niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland". Według propozycji Komisji Europejskiej dwa razy do roku plany budżetowe państw byłyby sprawdzane w Brukseli.

- To dotyczy wszystkich krajów członkowskich strefy euro i oznacza rozszerzone możliwości kontrolowania planów budżetowych - powiedział Rehn niemieckiej gazecie. Według niego kontrola państw, które lekceważą reguły stabilności albo byłyby pod mocniejszą presją rynków, powinna być bardziej intensywna niż krajów, dotrzymujących reguł dyscypliny finansowej.

Budżety pod unijną melodię

Chcemy poprawić funkcjonowanie strefy euro poprzez lepszą koordynację i wzmocniony nadzór nad budżetami

Olli Rehn, komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych

Jak twierdzi gazeta propozycje KE przewidują, że wkrótce kraje eurolandu przygotowywałyby plany budżetowe "zgodnie ze wspólnym harmonogramem i jednolitymi regułami".

Bruksela chciałaby mieć wgląd do narodowych planów budżetowych dwa razy do roku: najpierw przed 15 kwietnia oraz przed 15 października każdego roku, zanim zostaną ostatecznie uchwalone. Wprawdzie nie istniałby formalny wymóg uzyskania zatwierdzenia budżetu od Brukseli, ale KE miałaby prawo wyrażać publiczną krytykę i żądać poprawek.

- Chcemy poprawić funkcjonowanie strefy euro poprzez lepszą koordynację i wzmocniony nadzór nad budżetami - powiedział Rehn w rozmowie z "FTD". Jego zdaniem na podstawie obowiązującego traktatu można pójść bardzo daleko w tej sferze. - Nie wykluczamy zmiany traktatu, ale potrzebna jest analiza, czego naprawdę potrzeba - zaznaczył. Zmian w traktacie UE, prowadzących do zaostrzenia dyscypliny finansowej w strefie euro, żądają Niemcy.

Euroobligacje na pomoc

Propozycje lepszej kontroli i koordynacji polityk budżetowych są częścią pakietu, który Komisja Europejska ma przedstawić w środę. Pakiet obejmuje także warianty wspólnych obligacji strefy euro. Niemcy są przeciwne euroobligacjom. Rehn wyraził jednak nadzieję, że rząd w Berlinie będzie gotów do "zasadniczej dyskusji" na ten temat. - Nam wszystkim chodzi o lepszy nadzór, bardziej zrównoważoną politykę finansową i trwały wzrost. To jest droga do poważnej dyskusji na temat obligacji stabilizacyjnych - powiedział.

- Pakiet, który przedstawimy w środę, powinien służyć jako most do lepszej przyszłości - dodał unijny komisarz UE.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane