• rozwiń
  • WIG20 2175.47 +0.90%
  • WIG30 2466.01 +0.98%
  • WIG 57395.00 +0.87%
  • sWIG80 11450.69 -0.34%
  • mWIG40 3664.90 +0.55%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:02

Dostosuj

Bruksela chce działać, gdy zakręcą kurek

Bruksela chce działać, gdy zakręcą kurek
Foto: TVN24 Foto: KE chce koordynować działania krajów członkowskich UE w przypadku gazowego paraliżu

Komisja Europejska proponuje, by państwa członkowskie UE przyznały jej uprawnienia do koordynowania przepływu gazu między państwami UE w razie kryzysu gazowego - wynika z projektu raportu, który w środę opisała agencja Reutera.

Reuter wyjaśnia, że celem raportu jest zapewnienie lepszej odpowiedzi Unii w przypadku, gdyby nastąpiła przerwa w dostawach gazu. Taka sytuacja miała miejsce na początku tego roku, gdy Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę, a potem do odbiorców w Europie.

W takich sytuacjach kryzysowych państwa unijne musiałyby przedstawiać Komisji Europejskiej aktualizowane codziennie prognozy o podaży i popycie gazu na następne trzy dni. Musiałyby też informować o zużyciu zapasów i o wpływie kryzysu na ich gospodarkę oraz sektor energetyczny. Państwa członkowskie musiałyby też występować o zgodę KE, zanim zmniejszyłyby dostawy gazu do krajów sąsiednich.

Kolejna gazowa wojna?

Zawarte w raporcie propozycje zostaną przedstawione w najbliższych tygodniach państwom członkowskim UE oraz Parlamentowi Europejskiemu. Przewidują one również - wyszczególnia Reuter - powołanie stałego zespołu monitorującego, złożonego z ekspertów unijnych oraz z przedstawicieli branży energetycznej. Państwa UE musiałyby także przygotowywać narodowe plany kryzysowe.

Agencja Reutera przypomina, że w ostatnich tygodniach wzrasta napięcie między Rosją a Ukrainą na tle płatności Kijowa za rosyjski gaz. Moskwa zasygnalizowała już, że kryzys gazowy z początku roku może się powtórzyć. W tym samym czasie, gdy powstawała depesza o planach Brukseli z Moskwy nadeszły doniesienia o żądaniach Gazpromu wobec Białorusi.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane