• rozwiń

Temat: Bitcoin

"Brudne" bitcoiny. Wymieniali pieniądze z handlu narkotykami na wirtualną walutę

"Brudne" bitcoiny. Wymieniali pieniądze z handlu narkotykami na wirtualną walutę Odtwórz: "Brudne" bitcoiny. Wymieniali pieniądze z handlu narkotykami na wirtualną walutę
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Bitcoin nie jest kontrolowany przez żaden bank centralny | Video: "Brudne" bitcoiny. Wymieniali pieniądze z handlu narkotykami na wirtualną walutę

Dwóch mężczyzn działających na rynku wymiany bitcoinów zostało oskarżonych o pranie brudnych pieniędzy. Mieli oni pomóc dilerowi narkotyków wymienić 1 mln dolarów w gotówce na bitcoiny - poinformowała w poniedziałek prokuratura federalna w Nowym Yorku.

W akcie oskarżenia śledczy poinformowali, że Charlie Shrem i Robert Faiella próbowali sprzedać milion dolarów w cyfrowej walucie w serwisie Silk Road, który został zamknięty przez władze we wrześniu.

Wymiana

Według dokumentów Shrem, dyrektor generalny BitInstant, zmienił gotówkę na bitcoiny dla Faiella, który prowadził serwis wymiany bitcoinów na stronie Silk Road. Prokuratorzy zaznaczają, że Shrem sam korzystał z Silk Road, aby kupować narkotyki.

Biuro prokuratora na Manhattanie poinformowało, że Shrem został aresztowany w niedzielę na nowojorskim lotnisku Kennedy'ego a Faiella zatrzymano w poniedziałek w domu na Florydzie.

Sprawa może zadać cios rosnącej społeczności przedsiębiorstw bitcoinów. Shrem jest bowiem zwolennikiem nowych technologii i oprócz prowadzenia BitInstant jest także wiceprezesem głównej grupy zrzeszającej firmy obracające wirtualną walutą - Bitcoin Foundation.

Wirtualna waluta

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

Od marca ub.r. bitcoin jest uważany przez prawo amerykańskie za internetową walutę i podlega m.in. regulacjom dotyczącym prania brudnych pieniędzy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane