• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brown przyznaje: Wielkiej Brytanii grozi recesja

- Gospodarka Wielkiej Brytanii jest zagrożona pierwszą od 16 lat recesją na skutek globalnego kryzysu finansowego - przyznał w środę brytyjski premier Gordon Brown.

- Podjęliśmy kroki dla ratowania systemu bankowego, musimy teraz rozpocząć akcję przeciw globalnemu kryzysowi - powiedział Brown w parlamencie.

- Może on spowodować recesję w Ameryce, Francji, we Włoszech, w Niemczech, Japonii i - ponieważ żaden kraj nie może się od niej odizolować - w Wielkiej Brytanii również - ostrzegł.

Premier odniósł się do wtorkowego wystąpienia szefa Banku Anglii (Bank of England) Mervyna Kinga, który ostrzegł, że prognozy gospodarcze są niekorzystne na skutek "niezwykłej, niemal niewyobrażalnej sekwencji zdarzeń". - Wydaje się prawdopodobne, że brytyjska gospodarka wchodzi w recesję - powiedział King.

Co dalej ze stopami?

Według komunikatu brytyjskiej Rady Polityki Pieniężnej, opublikowanego w środę, poparła ona jednogłośnie interwencyjną obniżkę stóp procentowych w tym miesiącu. Analitycy zwracają uwagę, że komunikat Rady nie informuje, jak szybko i jak bardzo spadną koszty kredytów. Zwraca jedynie uwagę, że w obecnej sytuacji trudne będzie ustalenie stóp procentowych na poziomie, który odpowiadałby celom inflacyjnym.

Inflacja wynosi 5,2 proc. i może przez pewien czas utrzymać się na wysokim poziomie. Jednak według komunikatu Rady spadek cen ropy i towarów oraz spowolnienie na rynku pracy wskazują, że presja cenowa nie przełoży się na podwyżki zarobków.

Wielu ekonomistów uważa, że bank centralny w listopadzie ponownie obniży stopy procentowe o 50 punktów. Taka redukcja, największa od 7 lat, miała już miejsce w październiku.

Wielka niewiadoma

- Ani z komunikatu Rady, ani z wystąpienia Kinga nie wynika jak dalece rozluźniona będzie polityka pieniężna - powiedział Philip Shaw, główny ekonomista firmy Investec.

Finansiści zakładają, że skala cięć stóp procentowych będzie ogromna, a koszty kredytów mogą spaść poniżej spaść rekordowo, jak w 2003 roku, gdy osiągnęły one poziom najniższy od 48 lat.

Oczekuje się, że dane o ekonomiczne, które będą opublikowane w piątek, potwierdzą, że gospodarka brytyjska zwolniła w trzecim kwartale 2008; Krajowy Instytut Badań Społecznych i Gospodarczych (National Institute of Economic and Social Research)przewiduje, że produkcja w roku 2009 spadnie o 0,9 proc.

bg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane