• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brown i Sarkozy chcą ciąć bankierom

Gordon Brown i Nicolas Sarkozy jednoczą siły w walce z gigantycznymi premiami dla pracowników finansjery. We wspólnym artykule opublikowanym na łamach "The Wall Street Journal", brytyjski premier i prezydent Francji zaapelowali do innych przywódców, by wprowadzić globalny podatek od bonusów wypłacanych bankierom.

"Zgadzamy się, że podatek od premii, powinien być priorytetem, ze względu na fakt, że w 2009 r. bonusy rosły częściowo dzięki rządowemu wsparciu sektora bankowego" - napisali Brown i Sarkozy.

"Jasne jest, że tego typu działanie musi być przeprowadzone globalnie. Żaden kraj nie może zostać wyłączony. I jeśli uda się nam to uda, będziemy mogli stworzyć system, który sprawi, że podatnicy nie będą już musieli płacić w trakcie kryzysów, za ryzyko podejmowane przez sektor bankowy" - dodali.

W środę brytyjski minister finansów Alistair Darling ogłosił wprowadzenie specjalnego opodatkowanie bankowych premii przekraczających 25 tysięcy funtów (27,7 euro). Podatek ma wynosić 50 procent, a Brytyjczycy spodziewają się wpłynięcia do państwowej kasy równowartości co najmniej 500 milionów funtów.

Spokojne święta niemieckich bankierów

Na razie spokojnie spać mogą bankierzy w Niemczech. Jak donosi dzisiejsza "Berliner Zeitung", powołując się na informacje z kręgów koalicji rządowej,rząd Angeli Merkel nie będzie się wzorować na Wielkiej Brytanii i nie wprowadzi specjalnego podatku od świątecznych bonusów wypłacanych bankowcom.

Jeszcze przed końcem roku mają zostać podjęte kolejne kroki dla zwiększenia nadzoru nad systemem wynagrodzeń w bankowości, ale nowe prawo wejdzie w życie najwcześniej w 2010 roku.

Zajmujący się sprawami finansów z ramienia frakcji parlamentarnej FDP Frank Schäffler powiedział gazecie, że wyklucza on karne opodatkowanie bankowych bonusów. Jego zdaniem, lepsze są przejrzyste zasady nadzoru akcjonariuszy nad wynagradzania bankowych menedżerów.

Natomiast eurodeputowany z ramienia Zielonych, Sven Giegold wyraził nadzieję, że brytyjski krok będzie stanowił sygnał dla innych krajów i teraz łatwiej będzie na europejskim poziomie przeforsować twarde reguły wynagradzania bankowców

bgr//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane