• rozwiń

Broń z Radomia rusza na podbój USA

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Fabryka Broni „Łucznik” zarejestrowała w Teksasie spółkę, która zajmie się dystrybucją wyrobów radomskiego zakładu w Stanach Zjednoczonych. Na razie „Łucznik” przymierza się do sprzedaży broni na rynku cywilnym. W planach jest też uruchomienie w USA niewielkiej wytwórni.

FB Radom USA LLC to spółka, w której radomska Fabryka Broni „Łucznik” posiada 100 proc. udziałów. Łucznik zdecydował się na jej uruchomienie w USA, bo to największy rynek broni cywilnej na świecie. Rocznie do Stanów Zjednoczonych importowanych jest 3,5 mln sztuk broni.

Duży potencjał

W USA dostępność do broni, jej sprzedaż, posiadanie i użycie, regulują prawa poszczególnych stanów. „Łucznik” wybrał na lokalizacje swojej spółki Teksas, gdyż – jak powiedział prezes fabryki Tomasz Nita – w tym stanie są sprzyjające warunki dla wytwórców broni.  - W Teksasie sprzedaje się najwięcej w całych Stanach Zjednoczonych tego typu wyrobów, jest wydanych najwięcej zezwoleń na posiadanie broni i najwięcej zarejestrowanych jednostek broni – wyjaśnił Nita. Dodał, że chociaż siedziba spółki będzie w Teksasie, to wyroby „Łucznika” mają być sprzedawane w całych Stanach Zjednoczonych.

Spółka ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku. Będzie prowadzić sprzedaż bezpośrednią oraz poprzez współpracujących z nią pośredników. „Łucznik” planuje także uruchomienie w Teksasie niewielkiej wytwórni, w której byłoby produkowanych kilka elementów broni. Tutaj miałaby być także składana gotowa broń z części wyprodukowanych na miejscu oraz dostarczonych z fabryki w Radomiu.

Koszt utworzenia niewielkiej wytwórni w USA nie będzie wysoki. Szacuje się go na około pół miliona zł. W spółce ma pracować kilkanaście osób. Zostaną one przeszkolone przez fachowców z radomskiej fabryki. Wytwórnia ma ruszyć w drugiej połowie 2015 r. "Łucznik" liczy, że na rynek amerykański będzie trafiać kilka tysięcy sztuk różnego rodzaju pistoletów i karabinków produkowanych w Radomiu.

Podbiją USA?

W przyszłości spółka chciałaby też dostarczać swe produkty armii amerykańskiej oraz innym korzystającym z broni służbom. Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu wchodzi w skład Polskiego Holdingu Obronnego. Powstała w 2000 r. spółka kontynuuje tradycje fabryki broni istniejącej w Radomiu od 1925 r.

Do połowy roku zakład przeniesie się do nowo wybudowanej w Radomiu fabryki. Łączny koszt inwestycji to 103 mln zł, z czego 72 mln zł wyłożyła Agencja Rozwoju Przemysłu, 20,3 mln zł - Polski Holding Obronny i 10,7 mln zł - sama fabryka. W nowym zakładzie produkowany będzie nowoczesny karabin szturmowy, wchodzący w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Zdaniem prezesa "Łucznika" to jeden z najbardziej innowacyjnych wyrobów tego typu na świecie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane