• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Brakuje na emerytury i zasiłki

Brakuje na emerytury i zasiłki
Foto: TVN24 Foto: W kasie ZUS brakuje ponad 2 mld zł

Są kłopoty z pieniędzmi na bieżącą wypłatę emerytur, rent i zasiłków. Wszystko przez gigantyczną dziurę w kasie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - pisze "Rzeczpospolita".

Według gazety, rząd poinformował już Komisję Europejską, że deficyt funduszy ubezpieczeniowych w tym roku przekroczy 9 mld zł. Zdecydowana większość tej kwoty dotyczy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca emerytury, renty oraz zasiłki.

Mniej składek, więcej emerytów

Resort finansów twierdzi, że ten rekordowy deficyt "wynika przede wszystkim z niższego przewidywanego wzrostu składek na ubezpieczenia społeczne w stosunku do wypłacanych świadczeń społecznych".

Składki nie rosną, bo ludzie tracą pracę, a zarobki rosną dużo wolniej niż w ostatnich latach. Dodatkowo szybko rośnie liczba emerytów. Od trzech miesięcy jest ich już ponad 5 mln. A ich świadczenia wzrosły w tym roku o 107 zł.

Ministerstwo nie wyjaśnia, w których funduszach powstała taka gigantyczna dziura. Eksperci są zgodni, że chodzi o FUS. Ich zdaniem kondycja pozostałych funduszy nie wymaga dodatkowych kredytów, a Narodowy Fundusz Zdrowia posiłkuje się pieniędzmi odłożonymi w ubiegłych latach.

Dziura na własne życzenie

Nie zgadza się z tą opinią Zbigniew Derdziuk, szef ZUS. Według niego w końcu roku deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniesie nie 9,1 mld, ale ok. 5,5 mld zł. Dziś dziura w finansach wynosi ponad 2,3 mld zł i finansowana jest kredytami bankowymi.

Eksperci pytani o przyczyny powstania tak dużego deficytu twierdzą, że brakuje pieniędzy w FUS, bo tak zdecydował rząd. – Zapisał najniższy z możliwych deficytów budżetowych, teraz musi się ratować komercyjnymi kredytami – tłumaczy prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

mac//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane