• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Brakujący odcinek A1 już otwarty. Z Warszawy nad morze pojedziesz autostradą

Błękitny 24 nad autostradą A1 Odtwórz: Błękitny 24 nad autostradą A1
Foto: PAP | Video: tvn24 Foto: Przynajmniej do lata przejazd autostradą A1 na odcinku Czerniewice do Kowala będzie bezpłatny | Video: Błękitny 24 nad autostradą A1

Drogowcy oddali do użytku 19-kilometrowy fragment autostrady A1 z Włocławka do Kowala. Po otwarciu brakującego odcinka całą trasę z Gdańska do Łodzi i dalej m.in. do Warszawy będzie można przejechać autostradą. Czas podróży skróci się średnio o pół godziny.

"Autostrada A1 Włocławek-Kowal jest już dostępna dla kierowców" -  poinformowała w środę GDDKiA na Twitterze.


Informację o otwarciu brakującego odcinka autostrady A1 potwierdziła też Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.- Cieszę się, że w przeddzień 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej ta symboliczna autostrada z Gdańska - miejsca, gdzie rodziła się nadzieja - do centrum Polski, została skompletowana i że będzie można w ten długi majowy weekend skorzystać z niej na całej długości - powiedział wczoraj Donald Tusk.

Ostatnie poprawki

We wtorek na całym odcinku Włocławek - Kowal trwały jeszcze prace wykończeniowe, m.in. malowanie znaków poziomych, ustawianie znaków pionowych, montowanie ekranów akustycznych i siatek ochronnych wzdłuż drogi, a także sadzenie traw i drzew na poboczach.

Przynajmniej do lata przejazd autostradą A1 na odcinku Czerniewice - Kowal będzie bezpłatny; do tego czasu mają zostać dokończone prace wokół trasy i wszystkie tzw. miejsca obsługi podróżnych - w Otłoczynie, Kałęczynku, Machnaczu, Ludwinowie i Lubieniu.

Duże opóźnienie

Wcześniej planowano, że cały odcinek A1 Czerniewice - Kowal będzie gotowy we wrześniu 2012 r. Na początku września 2012 r. GDDKiA zerwała jednak kontrakty z dotychczasowymi wykonawcami ze względu na niewywiązywanie się z przyjętych zobowiązań. Fragment Czerniewice - Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a fragment Brzezie - Kowal - konsorcjum ze spółką PBG jako liderem.

W ogłoszonym przetargu na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice - Kowal wygrała firma Salini Polska, która złożyła ofertę wybudowania odcinka Czerniewice - Brzezie (34,5 km) za 450 mln zł brutto i odcinka Brzezie - Kowal (29,5 km) za 608 mln zł.

Przed świętami Bożego Narodzenia w 2013 r. kierowcom udostępniono 45-kilometrowy fragment autostrady Czerniewice - Włocławek Zachód.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane