• rozwiń

Braknie nam mąki na chleb?

Braknie nam mąki na chleb?
Foto: TVN24 Foto: Susza objęła ponad połowę gmin w Polsce

Naukowcy z instytutu w Puławach alarmują, że w województwach dotkniętych suszą plony zbóż i buraków cukrowych mogą się obniżyć nawet o 30-35 procent. Według nich suszą zagrożonych jest obecnie 52 proc. gmin w Polsce, co stanowi 45 proc. gruntów ornych.

Prognozy wykonał Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki Instytutu Upraw i Nawożenia Gleb w Puławach.

"W województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów, dochodzące do 35 proc. dla owsa, do 30 proc. dla jęczmienia jarego, pszenicy jarej, rzepaku ozimego i 30 proc. dla buraków cukrowych" - napisano w raporcie.

"W skali kraju należy spodziewać się niższych plonów dla pszenicy ozimej o 3 proc. i rzepaku o 8 proc.. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, według prognoz należy spodziewać się w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 14 proc. i owsa aż o 18 proc. Dla buraków cukrowych prognozujemy plony niższe od wieloletnich o 6 proc. Dla żyta i ziemniaków na podstawie dotychczasowego przebiegu pogody, prognoza nie przewiduje strat plonów w skali kraju" - napisano w raporcie.

Z analizy instytutu wynika, że w trzecim okresie raportowania, tj. w okresie od 11 kwietnia do 20 czerwca 2008 roku, stwierdza się wystąpienie zagrożenia suszą dla zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych uprawianych na glebach I i II kategorii (bardzo lekkich i lekkich).

Na glebach III kategorii (średnich), zagrożenie suszą wystąpiło dla: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych. Susza występuje również na glebach IV kategorii (ciężkich) dla zbóż jarych i warzyw gruntowych.

"Suszą zagrożonych jest 52 proc. gmin w Polsce oraz 45 proc. gruntów ornych. W stosunku do poprzednich szacunków odsetek gmin, w których wystąpiła susza zwiększył o 6 proc., a obszar gruntów ornych powiększył się o 6,5 proc." - napisano.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane