• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Boże Ciało: znów zamknięte sklepy

Boże Ciało: znów zamknięte sklepy
Foto: TVN24 Foto: Hipermarkety pozostaną zakmnięte

Boże Ciało to kolejny dzień, w którym nie zrobimy zakupów. To już czwarty majowy dzień, w którym obowiązuje zakaz handlu. czynne będą jedynie niewielkie rodzinne sklepiki - i stacje benzynowe. I choć Polacy powoli przyzwyczajają się do zakazu handlu w święta, wciąż znajdują się zaskoczeni.

1 stycznia (Nowy Rok)
6 stycznia (Trzech Króli)
dwa dni Świąt Wielkanocnych (ruchome)
1 maja (Święto Pracy)
3 maja (rocznica Konstytucji 3 maja)
Zielone Świątki (ruchome)
Boże Ciało ((ruchome)
15 sierpnia (Święto Wniebowzięcia NMP)
1 listopada (Wszystkich Świętych)
11 listopada (Święto Niepodległości)
25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie)

zakaz handlu

W Boże Ciało czynne mogą być jedynie sklepy, w których sprzedają ich właściciele oraz te, w których pracują osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Funkcjonować będą mogły także instytucje użyteczności publicznej, takie jak np. kwiaciarnie i cukiernie oraz punkty usługowe, do jakich zalicza się stacja benzynowa.

Zakaz się absorbuje

Piotr Wojciechowski z Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) ostrzegł, że przedsiębiorców, którzy nie zastosują się do zakazu, może czekać grzywna w wysokości do 30 tys. zł. Jak dodał, do tej pory - to już 11 raz, kiedy obowiązuje zakaz handlu - do PIP wpłynęło 950 skarg, związanych z łamaniem zakazu przez przedsiębiorców.

Wojciechowski zaznaczył jednak, że takich skarg wpływa coraz mniej. - Z naszych obserwacji wynika, że co święto jest lepiej, co oznacza, że sytuacja się normalizuje. Zakaz handlu coraz lepiej "absorbuje się" - przyznał.

Według uchwalonych przed rokiem przepisów zakaz handlu obowiązuje 1 stycznia, przez dwa dni Świąt Wielkanocnych, 1 maja, 3 maja, pierwszego dnia Zielonych Świątek (to jedna z niedziel), w Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.

prm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane