• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Borowski: obniżenie składki to zły pomysł

Borowski: obniżenie składki to zły pomysł
Foto: TVN24 Foto: Borowski: Przez obniżenie składki rentowej budżet straci miliardy złotych

- Przez obniżenie składki rentowej budżet straci miliardy złotych. Te pieniądze można by przeznaczyć na podwyżkę płac nauczycieli, na załatwienie sprawy dyżurów lekarskich i jeszcze by coś zostało na obniżenie deficytu budżetowego - mówił w TVN24 Marek Borowski z LiD.

Marek Borowski krytykuje planowane przez rząd obniżenie składki rentowej. Według posła Lewicy i Demokratów pieniądze z tej obniżki wystarczyłyby na zaspokojenie żądań nauczycieli, lekarzy i jeszcze zostałoby na zmniejszenie deficytu budżetowego. - Obniżamy różnego rodzaju podatki i składki nie patrząc na skutki! Są takie obniżki, które powodują pozytywne skutki i tak trzeba robić, ale są też takie które powodują skutki niszczące. W przypadku obniżenia składki rentowej budżet straci 11 miliardów zł w przyszłym roku - powiedział w TVN24.

Składka będzie obniżona
- Uchwalona przez poprzedni Sejm obniżka składki rentowej pozostanie najprawdopodobniej bez zmian - poinformował w sobotę premier Donald Tusk, przed rozpoczęciem pierwszego czytania ustawy budżetowej.

Od 1 lipca 2007 r. składka rentowa płacona przez pracowników została obniżona o 3 pkt. proc. Następnie od 1 stycznia 2008 r. składka ma być obniżona o kolejne 4 pkt. proc. - po 2 pkt. po stronie pracowników i pracodawców. Przed redukcją wynosiła ona 13 proc. Po całkowitej redukcji składka płacona przez pracowników wyniesie 1,5 proc., a przez pracodawców - 4,5 proc.

PO zmienia zdanie
Pod koniec października PO zapowiadała, że możliwe jest rozważenie wycofania się z drugiego etapu obniżki składki rentowej. PO zamierzała zaoszczędzone w ten sposób środki (9-11 mld zł) przeznaczyć na podwyżki dla nauczycieli i obniżenie deficytu do 25 mld zł z 28,16 mld zł zaplanowanych przez ustępujący rząd. W sobotę premier Tusk zapowiedział zaś, że rząd chce obniżyć deficyt budżetowy do 27 mld zł. Planowano też, że tylko w przypadku ludzi wchodzących na rynek pracy oraz osób z najniższymi zarobkami składka miała by spaść o 4 pkt. proc. Prezes ZUS Paweł Wypych sygnalizował wówczas, że wycofanie się z obniżki składki rentowej dla wszystkich oznaczałaby konieczność poświęcenia dodatkowo pół roku na przygotowanie nowej wersji programu Płatnik, obsługującego płatności składek przyjmowanych przez ZUS

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane