• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Boni: szykujemy worek z ustawami

Boni: szykujemy worek z ustawami
Foto: TVN24 Foto: Co rząd syzkuje na jesień?

Parlamentarzystów i rząd czeka pracowita jesień - zapowiedział w "Rozmowie bardzo politycznej" szef doradców premiera Michał Boni. Szykuje się prawdziwa ofensywa ustaw: pakiet konsolidacji finansów publicznych, pakiet zdrowotny i społeczno-cywilizacyjny. - To pokaże wolę reformowania i zmieniania, bo jak się chce i myśli, to wszystko można zrealizować - uważa Boni.

Boni rozpoczął od uspokojenia Polaków w sprawie ostatniej podwyżki VAT.

- Debata o stanie państwa i wychodzeniu z kryzysu powinna uciekać od retoryki walki i zagrożenia oraz takich słów jak „ciąć, ograniczać, odbierać” – zauważył Boni. Zamiast tego radzi używać „poprawiać”, „lepiej wykorzystywać szanse”, „przekonywać innych” – dodał. Według niego, Polska nie jest w „skrajnie trudnej sytuacji” pod względem finansów.

- Są zagrożenia, ale Polska gospodarka dawała sobie radę, umiała się zaadaptować. Teraz można się zastanawiać jak zachęcić polskich przedsiębiorców do inwestowania – powiedział szef doradców premiera.

Co z finansami?

Boni szczegółowo mówił także o tym, co rząd szykuje na jesień. A jak zapowiedział, będzie to jesień pracowita i - ma nadzieję - owocna.

Po pierwsze, kwestia finansów państwa, bo budżet na przyszły rok musi trafić do Sejmu do końca września. – Jestem za tym, żeby szukać oszczędności gdzie to jest racjonalne i gdzie można opinię publiczną do nich przekonać – zaznaczył szef doradców premiera. Jego zdaniem, nie można „bawić się budżetem”, tylko szukać skutecznych rozwiązań. – Mamy regułę wydatkową, która pozwoli zaoszczędzić 2,8 mld zł – wyjaśnił. Oszczędności pojawią się także w związku z tym, że czeka nas zmniejszenie zatrudnienia, zamrożenie wynagrodzeń w sektorze publicznym (poza nauczycielami), waloryzacja rent i emerytur. – To ważne, bo pełniejsze kieszenie pozwalają kupować a to powoduje rozwój gospodarki – powiedział Boni. Zaznaczył też, że rząd nie planuje zmniejszenia zasiłków, będzie też dążył do ułatwień w pogodzeniu pracy zawodowej i opieki nad dziećmi.

Podwyżki PiT i CIT nie będzie

Czy czekają nas kolejne podwyżki VAT? – To zależy, czy dług publiczny przekroczy 55% PKB – stwierdził minister. Ale, jak podkreślił, podwyższenie VAT jest na okres przejściowy, więc nie powinien on wzrosnąć na dobre. Dodał również, że jego zdaniem podwyżka podatków PIT i CIT nie wchodzi w ogóle w grę.

Podniesiona może zostać natomiast akcyza na tytoń i papierosy, bo tego wymaga od nas Unia Europejska. - Podatek akcyzowy będzie większy. Jesienią będzie wiadomo jak wysokie będą te kwoty – powiedział.

Pacjentowi będzie łatwiej, ale in vitro dla Sejmu

Oprócz pakietu konsolidacji finansów publicznych będzie też pakiet społeczno-cywilizacyjny. Znajdzie się w nim ustawa o szkolnictwie wyższym (wprowadzenie częściowo odpłatnego drugiego kierunku studiów), rozwiązania o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat, ustawa o pieczy zastępczej, która umożliwi umieszczanie dzieci w rodzinnych domach dziecka, a nie w sierocińcach.

- Będzie też pakiet 10-12 ustaw związanych z całym systemem ochrony zdrowia - mówił Boni. Według niego, dzięki niemu nastąpi uporządkowanie rynku farmaceutycznego, zwiększenie ochrony praw pacjenta, który łatwiej będzie mógł dochodzić odszkodowań za błędy lekarskiej, a także zwiększenie dostępu zdobywania specjalności dla lekarzy, co pozwoli skrócić oczekiwanie na wizytę u specjalisty. W pakiecie będzie też ustawa o badaniach klinicznych i dodatkowych ubezpieczeniach.

A co z długo oczekiwaną ustawą ws. refundacji in vitro? - Tu decyzja należy do Sejmu i marszałka Schetyny – odparł Boni.

Odrobić zaległości ws. "jednego okienka"

Za to rząd zajmie się też ubezpieczeniami społecznymi. Zdaniem Boniego, nie powinno się likwidować obecnego systemu emerytalnego, chociaż ustawa wymaga poprawek.

- Ale szykujemy jeszcze ważny pakiet deregulacyjny, w którym jest projekt ustawy o zmniejszaniu barier administracyjnych np. wymagań uzyskiwania zaświadczenia – zapowiedział. Rząd chce zatem uprościć rejestrację spółek z o.o., pozwolić na uzyskiwanie wyciągów z KRS drogą elektroniczną i wymóc prostsze nadawanie NIP. – Chcemy też odrobić zaległości w sprawie „jednego okienka” w urzędach, żeby przedsiębiorca uzyskiwał jak najszybciej wszystkie potrzebne zezwolenia – stwierdził minister.

I, jak dodał, „jeśli człowiek chce i myśli, to realizuje”. Obiecał, że wszystkie pakiety będą jesienią, najprawdopodobniej w październiku, gotowe i pokażą wolę „zmieniania i reformowania”.

jk/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane