• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Boni: Głębsze zmiany w emeryturach za 15-20 lat

Boni: Głębsze zmiany w emeryturach za 15-20 lat
Foto: TVN24 Foto: Głębsze zmiany w emeryturach dopiero za 15-20 lat

Likwidacja przywilejów emerytalnych, czy podniesienie wieku emerytalnego kobiet to reformy, które trzeba w Polsce przeprowadzić, ale dopiero w perspektywie 15-20 lat - przekonywał w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef doradców premier Michał Boni.

Boni przyznał, że wydłużenie czasu pracy kobiet i zrównanie wieku emerytalnego to tematy do dyskusji. - Ale nie na zasadzie, że już, zaraz, strasząc się wzajemnie, tylko do wypracowania jakiejś zgody co w perspektywie najbliższych 15-20 lat jakoś dojść - zaznaczył.

"Wszyscy zyskamy"

W proponowanych obecnie przez rząd zmianach w systemie emerytalnym nie ma takich podniesienia wieku emerytalnego kobiet, czy likwidacji przywilejów emerytalnych przysługujących niektórym grupom zawodowym (górnicy, służby mundurowe).

Boni przypomniał, że rząd proponuje podniesienie limitów dla OFE, by mogły więcej inwestować na rynku kapitałowym, natomiast ta część składki, która zostanie w ZUS, ma być waloryzowana według nominalnego wzrostu PKB. - Wszystkie wyliczenia dla każdego rocznika, które przeprowadziliśmy pokazują, że nikt na tym nie straci - zapewnił szef zespołu doradców premiera. - Zyskamy na tym wszyscy, a nie straci nikt - przekonywał.

Odniósł się także do pomysłu stworzenia subfunduszy dla oszczędzających na emeryturę - bardziej dynamicznych dla młodszych ubezpieczonych i bezpieczniejszych dla starszych. - Subfundusze dla osób będących bliżej wieku emerytalnego, żeby inwestowano ich pieniądze bezpieczniej będą po dyskusjach w drugiej połowie tego roku wprowadzane pewnie od 2013 r., bo tyle czasu będzie trzeba na instytucjonalne przygotowanie. I będziemy to robili, jeśli tylko OFE będą chciały współpracować - zapowiedział Boni.

Przekonać wszystkich

Rządowe pomysły dotyczące emerytur Boni przedstawił w poniedziałek. Teraz rozpoczynają się konsultacje społeczne.

Minister wyjaśnił, że na piątek planowane jest spotkanie zespołu ubezpieczeniowego Komisji Trójstronnej, podczas którego można będzie dyskutować o tych propozycjach.

Boni zapowiedział, że do swoich pomysłów chce przekonywać także polityków. - Chcemy z całą mocą, siłą i uczciwością przekonywać i myślę, że krok po kroku będziemy sobie zjednywać coraz więcej głosów - powiedział. Zaznaczył, że liczy na "spokojną i merytoryczną debatę" w tej sprawie.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane