• rozwiń

Bolesne cięcia dotkną Brytyjczyków

Bolesne cięcia dotkną Brytyjczyków
Foto: sxc.hu Foto: Główny powodem gigantycznej dziury budżetowej w Wielkiej Brytanii jest pomoc, jaką poprzedni rząd udzielił bankom

Cięcia wydatków budżetowych w Wielkiej Brytanii będą bardziej bolesne niż rząd spodziewał się wcześniej - powiedział brytyjski premier David Cameron. Dodał, że cięcia, które mają zmniejszyć deficyt, odczuje każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii.

Nowy rząd w Londynie przedstawi szczegóły oszczędności 22 czerwca w nowej ustawie budżetowej.

- Przykład Grecji bardzo nas martwi - mówię tu o nagłej utracie zaufania i o ostrym skoku rentowności długu. Chcę jednak powiedzieć jasno - nasze długi nie są tak wysokie jak greckie. Nasza sytuacja ekonomiczna jest mocniejsza niż grecka. A poza tym mamy rząd, który chce i umie poradzić sobie z problemem. Grecja jest jednak dla nas ostrzeżeniem, bo pokazuje nam, co dzieje się z krajami, które tracą wiarygodność i których rządy udają, że trudnych decyzji da się uniknąć - powiedział Cameron.

Ile kosztowała zrzutka na banki?

W roku finansowym 2009/2010, kończącym się w kwietniu, deficyt budżetowy Wielkiej Brytanii wyniósł 12,3 proc. PKB, a dług publiczny osiągnął 71,4 proc. PKB. Do tej pory nowy rząd, wyłoniony po majowych wyborach, przedstawił plany cięć budżetowych na 6 mld funtów.

Głównym źródłem deficytu jest nadzwyczajna pomoc jakiej poprzedni, laburzystowski rząd, udzielił sektorowi bankowemu w czasie kryzysu finansowego

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane