• rozwiń

Bojkot warzyw za Schengen

Bojkot warzyw za Schengen
Foto: sxc.hu Foto: Basescu wezwał do bojkotu podczas wizyty w supermarkecie

Rumuński prezydent Traian Basescu uważa, że nie należy kupować warzyw z Holandii, która od września blokuje wejście Rumunii do strefy Schengen.

- Myślę, że lepiej nie kupować warzyw holenderskich - powiedział Basescu na zakupach w supermarkecie, co zrelacjonowała w niedzielę telewizja rumuńska. Szef państwa dodał, że woli warzywa z Hiszpanii lub Turcji.

Myślę, że lepiej nie kupować warzyw holenderskich.

Traian Basescu, prezydent Rumunii

Rewanż za Schengen

Władze w Bukareszcie dotąd nie posunęły się do bojkotu w reakcji na zablokowanie we wrześniu, przez Holandię i Finlandię, rozszerzenia strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię. Wówczas, na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE Haga argumentowała, że żaden z dwóch krajów nie jest wystarczająco wiarygodny, by powierzyć mu ochronę zewnętrznych granic UE oraz dostęp do informacji systemu Schengen. W październiku Finlandia wycofała swój sprzeciw.

Jeszcze przed decyzjami w Brukseli, gdy Holandia już sygnalizowała swoje negatywne stanowisko, w Rumunii zatrzymano 15 ciężarówek z cebulkami i nasionami holenderskich tulipanów. Trzy ciężarówki odesłano z powrotem do kraju pochodzenia. Zajęcie partii tulipanów wywołało gniewne reakcje w Holandii.

Fińsko-holenderski sprzeciw pogrzebał możliwość częściowego zniesienia kontroli na granicach (morskich i lądowych) Bułgarii i Rumunii jeszcze w tym roku, o co zabiegała polska prezydencja.

//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane