• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Bogdanka broni się przed przejęciem

Bogdanka broni się przed przejęciem
Foto: TVN24 Foto: 100,75 zł za akcję Bogdaniki to za mało - z zarządem spółki zgadzają się analitycy

Zarząd Bogdanki jest przeciwny próbie przejęcia przez międzynarodowy koncern New World Resources. Cena proponowana przez NWR, czyli 100,75 zł za akcję, jest "rażąco niższa od wartości godziwej", a spółka może się lepiej rozwijać jako niezależny podmiot - podała lubelska kopalnia.

- Zarząd jest zdecydowanie przeciwny tej próbie przejęcia i wskazuje na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych z niego wynikających - napisano w oświadczeniu zarządu Bogdanki.

- Dodatkowo, zdaniem zarządu, cena zaproponowana przez wzywającego nie odpowiada wartości godziwej spółki, toteż zarząd zaleca nie odpowiadanie na wezwanie oraz pozostanie akcjonariuszem spółki - dodano.

Małe szanse na powodzenie

Zapisy w ogłoszonym przez NWR wezwaniu publicznym rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek i będą przyjmowane do 29 listopada.

Szanse na powodzenie przejęcia Bogdanki przez NWR po zaoferowanej cenie wydają się nikłe. Żaden ze znaczących akcjonariuszy Bogdanki nie zadeklarował jeszcze, że odpowie na wezwanie. Zarządzający największym pakietem - AVIVA PTE - zapowiedziała natomiast w rozmowie z TVN CNBC, że nie weźmie udziału w wezwaniu.

Choć analitycy oczekiwali początkowo, że NWR podniesie swoją cenę, spółka w prasowych wywiadach oświadczyła, że wyższej oferty nie będzie.

Dlaczego za tanio?

Zarząd Bogdanki ocenił, że cena 100,75 zł za akcję kopalni jest "rażąco niższa od wartości godziwej", gdyż nie uwzględnia efektów ekonomiczno-finansowych realizowanego w spółce programu inwestycyjnego, prowadzącego do podwojenia wielkości produkcji węgla do 2014 roku, właściwej premii za kontrolę nad spółką oraz długoterminowych perspektyw działalności spółki.

Podkreślił, że Bogdanka ma wiele przewag konkurencyjnych w regionie: jest najbardziej efektywna, ma największą średnią wydajność, a ta przewaga konkurencyjna będzie się powiększać dzięki inwestycjom, jeśli spółka pozostanie niezależnym podmiotem.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane