• rozwiń
  • WIG20 2092.74 -0.73%
  • WIG30 2394.56 -0.64%
  • WIG 55734.12 -0.69%
  • sWIG80 11575.67 -0.14%
  • mWIG40 3748.93 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:07

Dostosuj

Bogaci ruszają na polowanie

Bogaci ruszają na polowanie
Foto: TVN24 Foto: Spółki giełdowe planują wydać 1 mld zł na przejęcia

Spółki giełdowe, które przetrwały kryzys i mają gotówkę lub możliwości finansowania zakupów myślą już o przejęciach. Ich prezesi zapowiedzieli zakupy za ponad 1 mld zł - podliczył "Puls Biznesu".

Teren polowania to zarówno kraj, jak i zagranica. W wielu przypadkach chodzi o dołączenie do grupy więcej, niż jednego nowego podmiotu. Od słów do czynów droga jest jednak daleka.

Jak trudno jedno przekuć w drugie, przekonuje podsumowanie ilości i wartości transakcji przejęć, zrealizowanych przez giełdowe spółki od początku sierpnia: Asseco Poland kupiło udziały w duńskim IT Practice (za 40 mln zł) i hiszpańskim Terminal Systems (za 16,5 mln zł), Zremb Chojnice przejął 85 proc. udziałów w Henczke Budownictwo za nieco ponad 3 mln zł, a spółka zależna Armatury Kraków nabyła za 13,1 mln zł większościowy pakiet udziałów w firmie produkcyjno-handlowej Armagor.

Bogate plany przejęć

W kilku innych przypadkach transakcje znajdują się na wcześniejszym etapie. CP Energia do 30 września ustali harmonogram połączenia z branżowym konkurentem KRI, Rabat Pomorze z grupy Bomi jest bliski ustalenia szczegółów przejęcia Bać-Polu, podobnie jest w przypadku Lubawy i fińskiego Scantarpu. Zaawansowane są także rozmowy między PZ Cormay, a jego szwajcarskim partnerem Orphee, Lentex ma już porozumienie w sprawie zaangażowania kapitałowego w Stellę Pack, a Instal Lublin dopina przejęcie Geoclimy - wylicza gazeta.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane