• rozwiń

Temat: Polski Dreamliner LOT-u

Boeing straci 8,5 mld dol. Qantas rezygnuje z 35 Dreamlinerów

Boeing straci 8,5 mld dol. Qantas rezygnuje z 35 Dreamlinerów
Foto: Qantas Foto: Grafika ukazująca Dreamlinera w malowaniu Qantas

Australijskie linie lotnicze Qantas zrezygnowały z zakupu 35 nowych Boeingów 787 Dreamliner. Oznacza to stratę dla amerykańskiego koncernu w wysokości około 8,5 miliarda dolarów. Qantas zdecydowało się na taki krok w obliczu własnych problemów finansowych.

Ogłoszenie decyzji o rezygnacji z zakupu najnowszych dzieł Boeinga zostało połączone z jednoczesnym poinformowaniem, że linie po raz pierwszy od sprywatyzowania w 1995 roku, zaliczyły stratę.

Qantas pierwotnie zamówiły łącznie 100 Dreamlinerów. 35 miało zostać dostarczonych w najbliższych latach (pierwszy pod koniec 2012 roku), 50 miało zostać formalnie zakupionych później z dostawami od 2014 roku, kolejne 15 ma natomiast trafić do taniej linii Jetstar, podlegającej Qantas.

Trudne czasy

Z powodu problemów finansowych, "słabszych prognoz wzrostu" i znacznych opóźnień w dostawach B787, Australijczycy ogłosili, że rezygnują z dostaw wspomnianej pierwszej transzy 35 maszyn. Nadal podtrzymują chęć zakupienia 50 maszn, ale dopiero po 2016 roku. Dostawy 15 Dreamlinerów do Jetstar mają pozostać bez zmian.

- B787 nadal jest świetnym samolotem i pozostaje istotnym punktem naszych planów. Jednak sytuacja znacząco się zmieniła od złożenia naszego zamówienia na Dreamlinery kilka lat temu. Musimy ostrożniej dysponować kapitałem - powiedział szef Qantas, Alan Joyce.

Faktyczna utrata zamówienia to Boeinga kosztowna strata, jednak amerykański koncern z tego powodu raczej się nie załamie. Obecnie problemem jest nie brak zamówień na B787, ale problem z produkowaniem ich odpowiednio szybko i w odpowiednich ilościach. Boeing zgromadził zamówienia na ponad 800 maszyn. Cały program ma już natomiast kilka lat opóźnień z powodów problemów przy dopracowywaniu maszyny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane