• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

BNP Paribas zapłaci nawet 16 mld dolarów? Trwa podbijanie stawki

BNP Paribas grozi kara w wysokości 16 miliardów dolarów Odtwórz: BNP Paribas grozi kara w wysokości 16 miliardów dolarów
Foto: bnpparibas.pl | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Największy bank we Francji może zapłacić karę sięgającą nawet 16 mld dolarów | Video: BNP Paribas grozi kara w wysokości 16 miliardów dolarów

Największy bank we Francji może zapłacić karę sięgającą nawet 16 mld dolarów - podaje Reuters, powołując się na osoby znające sprawę. Ma to być efekt negocjacji władz USA z bankiem BNP Paribas w sprawie kary za domniemane naruszenie sankcji. Wcześniej pojawiały się informacje na temat 10 mld dolarów.

Źródła podkreślają też, że taka kara to jedynie taktyka negocjacyjna w odpowiedzi na propozycję PNB Paribas, który zgłosił gotowość zapłaty ok. 1 mld dolarów. Dodają jednak, że sprawa pokazuje problem coraz większych kar dla instytucji finansowych.

Największa kara

16 mld dolarów byłoby największą karą w historii banków. W ubiegłym roku JPMorgan Chase & Co. zapłacił 13 mld dolarów, z powodu zarzutów dotyczących kredytów hipotecznych. Niedawno pojawiły się informację, że kara dla BNP wyniesie 10 mld dolarów.

Chodzi o karę, której domaga się Departament Sprawiedliwości USA za prowadzenie przez bank interesów w Iranie i Sudanie, czyli w państwach, na które Stany Zjednoczone nałożyły sankcje. Za omijanie amerykańskich sankcji wobec tych krajów Francuzom grozi też restrykcja w postaci zakazu transferu pieniędzy z i do USA.

Jak podaje Reuters, powołując się na źródła, 2 mld z ewentualnej kary dla banku może otrzymać amerykański regulator rynku finansowego - New York State Department of Financial Services. Jak zauważa agencja, 10 mld dolarów kary to niemal tyle, ile roczny dochód BNP Paribas, który w 2013 roku wyniósł 11,2 mld dolarów.

Według źródeł zbliżonych do sprawy, istnieją wyraźne powody, dla obłożenia francuskiego banku tak wysoką karą. Pojawiają się też głosy o innych możliwych karach - w tym zawieszeniu możliwość realizacji płatności w dolarach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane