• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

BNP Paribas walczy o mniejszą karę. "Rozmowy prowadzą do sprawiedliwego końca"

BNP Paribas grozi kara w wysokości 16 miliardów dolarów Odtwórz: BNP Paribas grozi kara w wysokości 16 miliardów dolarów
BNP Paribas grozi kara w wysokości 16 miliardów dolarów "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

- Rozmowy pomiędzy BNP Paribas a władzami USA ws. możliwej grzywny dla banku prowadzą do bardziej sprawiedliwego zakończenia - oświadczył minister finansów Francji Michel Sapin.

Francuskiemu bankowi grozi 10-miliardowa grzywna. Pojawiły się też informacje o 16 mld dolarów. Chodzi o karę, której domaga się Departament Sprawiedliwości USA za prowadzenie przez bank interesów w Iranie i Sudanie, czyli w państwach, na które Stany Zjednoczone nałożyły sankcje.

Francuzom grozi też restrykcja w postaci zakazu transferu pieniędzy z i do USA.

Dobry kierunek rozmów

Na pytanie, czy Amerykanie obniżą karę szef resortu finansów odpowiedział wymijająco. - Myślę, że zrobiliśmy postęp w kierunku bardziej sprawiedliwych kar, które nie utrudnią znacząco w przyszłości działalności finansowej - powiedział Michel Sapin w wywiadzie dla radia Europe 1 i telewizji iTele.

- To, co jest krytykowane przez władze USA, to naruszenie restrykcyjnego amerykańskiego prawa. Te same czyny popełnione we Francji w walucie euro (a nie w dolarze - red.) nie zostałyby uznane za naganne - tłumaczył.

Sam bank BNP Paribas, odmówił komentarza w tej sprawie.

Sprawa narodowa

Wcześniej w interesie BNP Paribas interweniowali inni francuscy politycy. Wśród nich był m.in. minister spraw zagranicznych Laurent Fabius, który przekonywał, że wysokość grzywny jest nierozsądna i nieuzasadniona. - Jeśli grzywna zostanie nałożona, to będzie poważny problem i przykład nieuczciwej, jednostronnej decyzji ze strony USA - dodał Fabius.

Kwestę gigantycznej kary poruszył też w rozmowie z Barackiem Obamą prezydent Francji Francois Hollande.

Bank BNP Paribas wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, że jest gotowy zapłacić co najwyżej 1,1 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane