• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Bloomberg pozywa Fed

Biznesowa agencja informacyjna Bloomberg News wezwała System Rezerwy Federalnej (bank centralny USA) do ujawnienia szczegółów operacji finansowych, mających na celu udrożnienie amerykańskiej gospodarki. Powołując się na ustawę o dostępie do informacji, Bloomberg zażądał ujawnienia, jak wydawane są pieniądze podatników.

- Fed pożyczył już ponad 2 biliony dolarów (ang. trillion) od amerykańskich podatników na kredyty ratunkowe i ich zabezpieczenie. Szef Fed Ben Bernanke i sekretarz skarbu Henry Paulson otrzymali na plan naprawczy 700 miliardów dolarów od Kongresu. Dwa miesiące później Amerykanie nie wiedzą, na co wydawane są ich pieniądze - czytamy na stronie Bloomberg.com.

Te pieniądze należą do nas, a nie do Fed. Trzeba przejrzystości przy ich wydawaniu

Ted Forstmann, Forstmann Little & Co

Zdaniem prawników jest to naruszeniem ustawy o swobodzie dostępu do informacji (Freedom of Information Act), gwarantującej m.in. przejrzystość wydatków rządu.

Bloomberg walczy o podatników

Walka Bloomberg News z Fed trwa od czasu, gdy agencja upomniała się o dostęp do ksiąg z wydatkami kryzysowymi. Nie otrzymawszy odpowiedzi, firma wystosowała oficjalny pozew.

W całej sprawie chodzi przede wszystkim o tzw. Plan Paulsona. Ponad 700 miliardów dolarów z budżetu zostało przeznaczonych na ratowanie amerykańskiego systemu finansowego przez Izbę Reprezentantów. Plan ma zahamować kryzys w sektorze finansowym USA, nie pozwalając gospodarce stoczyć się w recesję.

sm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane