• rozwiń
  • WIG20 2188.89 -0.83%
  • WIG30 2485.53 -0.95%
  • WIG 57908.42 -0.92%
  • sWIG80 11633.36 +0.20%
  • mWIG40 3751.23 -1.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:00

Dostosuj

Bloomberg: nagranie z obelgami Marka Belki przekreśliło jego wpływy w RPP

Bloomberg: nagranie z obelgami Marka Belki przekreśliło jego wpływy w RPP
Foto: Flickr (CC BY-SA 2.0)/ World Economic Forum Foto: Marek Belka stracił wpływy w RPP - donosi Bloomberg

Pięć miesięcy po ujawnieniu nagrań, w których prezes NBP Marek Belka wyrażał się obraźliwie o Radzie Polityki Pieniężnej, stracił możliwość wpływania na organ ustalający stopy procentowe – donosi Bloomberg, powołując się na trzech anonimowych informatorów.

Markowi Belce do końca kadencji zostało 1,5 roku. Ale po ujawnieniu nagrań stracił on realny wpływ na kreowanie polityki pieniężnej.

Jerzy Hausner, który został zaatakowany wprost na nagraniu, teraz ma nie patrzeć na Belkę podczas posiedzeń. Rola jaką pełnił Belka, została całkowicie rozbita. Zamiast kreować dyskusję, prowadzić do konsensusu i ustanawiać ramy rozmów, został całkowicie zepchnięty do defensywy.

Atmosfera na posiedzeniach RPP jest przepełniona emocjami, prowadzi do niebezpiecznej sytuacji. A członkowie NBP mogą podejmować decyzję na podstawie emocji i animozji, a nie tego jak wygląda sytuacja gospodarcza kraju.

Podczas gdy celem jest utrzymywanie inflacji na poziomie 2,5 procent, wzrost cen konsumenckich był niższy od 22 miesięcy i był ujemny w ciągu ostatnich czterech. Na obniżenie stóp procentowych niedawno wskazywał minister finansów Mateusz Szczurek.

- To niebezpieczna sytuacja. Belka nie kontroluje lub nie wywiera poważnego wpływu na RPP. To oznacza, że jej decyzje są raczej wynikiem kapryśnych reakcji poszczególnych członków niż stanem gospodarki – powiedział Bloombergowi Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane