• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Blisko pół miliarda od lubuskiej Izby Celnej do budżetu. W kontrabandach królują papierosy

Blisko pół miliarda od lubuskiej Izby Celnej do budżetu. W kontrabandach królują papierosy
Foto: tvn24 Foto: W Lubuskiem służbę pełni ponad 600 celników

W 2013 roku wpływy do budżetu państwa z tytułu ceł, podatków i innych dochodów budżetowych przekazane przez Izbę Celną (IC) w Rzepinie (Lubuskie) wyniosły prawie 500 mln zł. Wartość kontrabandy zajętej przez tamtejszych celników to ponad 18 mln zł.

- W zeszłym roku w czterech oddziałach celnych przyjęto prawie 50 tys. zgłoszeń celnych w procedurze standardowej i powiadomień w procedurze uproszczonej. Około 95 proc. deklaracji wywozowych, tranzytowych i zgłoszeń importowych zostało obsłużonych wyłącznie w formie elektronicznej - powiedział Marek Czerkies z Izby Celnej w Rzepinie.

Papierosy i narkotyki w czołówce

Towarem najczęściej zatrzymywanym przy próbach przemytu na zachodniej granicy kraju były papierosy i narkotyki. W zeszłym roku lubuscy celnicy ujawnili 3,5 mln sztuk papierosów bez polskiej akcyzy o wartości ponad 1,9 mln złotych. W tym samym czasie przejęto prawie 83 kg i ponad 1,6 tys. szt. narkotyków, sterydów anabolicznych i niedozwolonych farmaceutyków o łącznej wart. ok. 2,7 mln zł.

Od kilku lat w woj. lubuskim obserwujemy stały wzrost nielegalnego handlu tytoniem, zwłaszcza w przesyłkach pocztowych i kurierskich

Marek Czerkies z Izby Celnej w Rzepinie

- Od kilku lat w województwie lubuskim obserwujemy stały wzrost nielegalnego handlu tytoniem (m.in. krajanką tytoniową i suszonymi liśćmi tytoniu), zwłaszcza w przesyłkach pocztowych i kurierskich. W zeszłym roku lubuscy funkcjonariusze celni zatrzymali ponad 17,5 tony nielegalnego tytoniu o wartości 8,7 mln zł - dodał Czerkies.

W ub. roku w rzepińskiej izbie zabezpieczono prawie 289 tys. litrów paliw płynnych nielegalnego pochodzenia o wart. ok. 994 tys. zł.

Ponad pół miliarda grzywien

W ramach zadań dotyczących kontroli czasu pracy kierowców w transporcie drogowym celnicy z Lubuskiego blisko 400 razy karali kierujących i właścicieli firm transportowych, nakładając na nich grzywny o łącznej wart. ponad 570 tys. zł.

W 2013 roku lubuscy celnicy zajęli również 69 tys. szt. podrobionej odzieży, butów, zabawek, kosmetyków i innych przedmiotów o wartości prawie 3,8 mln zł, których oryginalność zakwestionowali właściciele marek, którymi były oznaczone.

Izba Celna w Rzepinie jest jedną z szesnastu działających w kraju. W jej struktury wchodzą dwa urzędy celne - w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp., które mają po dwa oddziały celne. W Lubuskiem służbę pełni ponad 600 celników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane