• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Blajer wyjaśnił prawa pracowników w czasie upałów

Twoja praca Odtwórz: Twoja praca
Foto: Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" o godz. 20 na antenie TVN24 Biznes i Świat | Video: Twoja praca

Do kalendarzowego lata jeszcze prawie miesiąc, tymczasem już teraz zmagamy się z pierwszą w tym roku falą upałów. W najbliższych dniach temperatura ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza w cieniu. Jakie w związku z bardzo wysokimi temperaturami są obowiązki pracodawcy względem pracowników? Na to pytanie odpowiadał Paweł Blajer wraz z ekspertem prawa pracy w programie "Biznes dla Ludzi".

Prawo zobowiązuje pracodawców w czasie upałów do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy oraz "do podejmowania działań, o charakterze organizacyjnym i technicznym, które zniwelują negatywne skutki wysokich temperatur". Jak wygląda to w praktyce? Chodzi przede wszystkim o wydawanie pracownikom napojów. Ale nie tylko.

- Szef powinien zapewnić odpowiednią temperaturę w biurze. Nie powinno być w biurze więcej niż 30 stopni Celsjusza. W przypadku pracy na zewnątrz temperaturą przy której możemy domagać się większych przerw to 25 stopni Celsjusza - powiedziała Magdalena Zwolińska z kancelarii DLA Piper.

Szczególna ochrona

Pracownik ma nawet prawo przerwać pracę w sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom. Za spowodowana powyższymi powodami przerwę  przysługuje nam prawo do wynagrodzenia.

trzeba tez pamiętać, że niezależnie od warunków, kodeks pracy mówi, że każdy, kto pracuje ponad sześć godzin dziennie, ma prawo do 15-minutowej płatnej przerwy. - Poza tym pracodawca może też wprowadzić 60-minutową przerwę niewliczaną do czasu pracy czyli niepłatną - powiedziała Zwolińska.

Dress code

Strój firmowy nie jest uregulowany przepisami. Wszystko zależy od tego, gdzie pracujemy, czego wymaga nasz szef i jaki jest "dress code". - Jeżeli wymaga się od nas noszenia garnituru lub garsonki, szef może od nas wymagać, abyśmy nie nosili np. klapek, bo to nie zgadza się z wizerunkiem firmy - dodała Zwolińska.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane