• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Blajer wyjaśnił, jaki podatek zapłacisz od importowanego auta

Jakie podatki zapłacimy, gdy importujemy luksusowe auto? Odtwórz: Jakie podatki zapłacimy, gdy importujemy luksusowe auto?
Foto: Program "Biznes dla Ludzi" prowadzi Paweł Blajer | Video: Jakie podatki zapłacimy, gdy importujemy luksusowe auto?

Jakie podatki zapłacimy, gdy importujemy luksusowe auto? Gdzie powinniśmy złożyć odpowiedni formularz? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertem w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Zakup samochodu osobowego z kraju Unii Europejskiej wiąże się z określonymi formalnościami oraz poniesieniem opłat i podatków z tego tytułu.

Co zrobić?

Grzegorz Baran z kancelarii Prawno-Podatkowej Baran&Pluta twierdzi, że kiedy zawarliśmy umowę na kupno używanego auta od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to musimy rozliczyć się z podatku akcyzowego. - Kiedy kupiliśmy auto na terenie Unii Europejskiej to musimy wypełnić deklarację AKC-U. Mamy na to dwa tygodnie od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Składamy ją w Urzędzie Celnym według naszego miejsca zamieszkania - tłumaczy mecenas Grzegorz Baran.

Następny krok, który powinny wykonać osoby, które kupiły auto zagranicą, to złożenie podania do Izby Celnej. - Powinniśmy złożyć podanie do Izby Celnej, aby wydała nam oświadczenie mówiący o tym, że zapłaciliśmy podatek akcyzowy - tłumaczy mecenas.  - Akcyzę należy zapłacić w czasie do 30 dni od dnia zawarcia umowy - dodaje Grzegorz Baran.

Mecenas Grzegorz Baran tłumaczy, że kolejnym formularzem, który musimy złożyć jest ten dotyczący VAT-24. - Należy do naczelnika Urzędu Skarbowego złożyć formularz VAT-24. To jest wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty podatku VAT. Z urzędu otrzymamy też potwierdzenie dotyczące podatku VAT-25. Musimy to zrobić, aby móc zarejestrować samochód - wyjaśnia mecenas i dodaje, że kiedy już mamy zapłacone wszystkie podatki, to należy wybrać się do urzędu komunikacji. - Tam rejestrujemy zakupione auto - dodaje Grzegorz Baran.

Samochód nie jest z UE?

Jeżeli sprawdziliśmy auto z zagranicy, ale z kraju poza Unią Europejską, to poza wyżej wymienionymi czynnościami musimy również rozliczyć się z cła. - Dodatkowo należy jeszcze zapłacić 10 proc. cło, a także złożyć deklarację SAD w Urzędzie Celnym na granicy UE. W tym wypadku najlepiej skorzystać z usług agencji celnych, bo cały proces jest dość skomplikowany - radzi Grzegorz Baran.

Obliczając obciążenia finansowe związane z importem samochodu z kraju nienależącego do UE, w pierwszej kolejności należy ustalić wartość celną sprowadzanego samochodu. Następnie wartość celna powiększona o kwotę cła jest podstawą obliczenia podatku akcyzowego.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane