• rozwiń
  • WIG20 2174.98 +0.88%
  • WIG30 2463.13 +0.86%
  • WIG 57258.38 +0.63%
  • sWIG80 11451.69 -0.33%
  • mWIG40 3660.02 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:50

Dostosuj

Black Hawk przeleciał nad Florydą

Black Hawk przeleciał nad Florydą
Foto: wikipedia.org Foto: Od 2012 roku PZL Mielec chcą produkować 20 takich śmigłowców rocznie

W centrum firmy Sikorsky - Development Flight Center w West Palm Beach na Florydzie w USA odbył się 1 lipca pierwszy lot helikoptera Black Hawk, wyprodukowanego w PZL Mielec (Podkarpackie) - poinformował w poniedziałek prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki

Zdaniem prezesa, to historyczny moment w dziejach firmy. - Pierwszy lot odbył się zgodnie z harmonogramem, jaki sobie zakładaliśmy - powiedział Zakręcki.

W PZL Mielec trwa montaż drugiego egzemplarza helikoptera S-70i Black Hawk. Jak podkreślił prezes firmy, program przebiega zgodnie z planem, zakłada on m.in., że pod koniec tego roku obloty śmigłowców odbywać się już będą na terenie zakładów w Mielcu.

- Program zakłada również, że nasza firma ma być centrum programu dla międzynarodowych odbiorców helikoptera i począwszy od 2012 roku, planujemy produkować 20 śmigłowców S-70i Black Hawk rocznie - dodał Zakręcki.

Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.

Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny.

Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą tych maszyn są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in.: Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ok. 1,9 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku zakład należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane