• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi

Bjoergen bez nagrody i emerytura dla Polaków. Ile można ugrać w Soczi?

Bjoergen bez nagrody i emerytura dla Polaków. Ile można ugrać w Soczi?
Foto: PAP Foto: Soczi w liczbach: ile kosztuje przygotowanie igrzysk? Ilu sportowców zjechało do Soczi? Ilu kibiców będzie na widowni?

Igrzyska w Soczi to walka nie tylko o wieczną chwałę, ale także wyścig o całkiem realne dobra. Najlepsi zawodnicy mogą liczyć nie tylko na medal. Większość krajów, wysyłających swoje reprezentacje do Soczi, przewidziało bardzo atrakcyjne nagrody finansowe. Dzięki portalowi tvn24bis.pl dowiecie się, kto i ile może zarobić w Soczi.

Igrzyska Olimpijskie to nie tylko sportowe współzawodnictwo, ale i pieniądze. Te sportowcom wypłacają zarówno sponsorzy, jak i narodowe komitety olimpijskie lub związki sportowe.

Najwięcej spośród 88 krajów występujących na igrzyskach, zapłaci swoim zawodnikom Kazachstan: 250 tys. dolarów za złoty krążek, 150 tys. dol. za srebro, a 75 tys. dol. za brąz. Wynagrodzeni będą też zdobywcy czwartego, piątego i szóstego miejsca.

Na konto "złotego" Polaka wpłynie 120 tys. zł, srebrni mogą liczyć na 80 tys. zł, a brązowi na 50 tys. zł. W konkurencjach drużynowych każdy członek drużyny, sztafety, załogi lub pary łyżwiarskiej otrzyma: za złoty medal - do 90 tys. zł, za srebrny - do 60 tys. zł, a za brązowy - do 37,5 tys. zł. Trenerzy medalistów zarobią odpowiednio: 60 tys., 40 tys. oraz 25 tys. zł.

W porównaniu z poprzednimi igrzyskami zimowymi, polscy sportowcy zarobią mniej. W 2010 roku PKOl płacił 250 tys. za złoto, 150 tys. za srebro i aż 100 tys zł za brąz. Biało-czerwoni zdobyli wówczas jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe medale, a organizacja wypłaciła ich zdobywcom w sumie ponad milion złotych.

Polacy nie powinni jednak narzekać, bo na przykład norwescy olimpijczycy w ogóle nie otrzymają premii. Tak zadecydował Norweskiego Komitetu Olimpijski. Jego zdaniem sportowcom powinny wystarczyć kontrakty reklamowe i "wartość samych trofeów". Podobnie jest w Szwecji.

Kazachstan:
250 tys.(złoto), 150 tys.(srebro), 75 tys.(brąz)
Polska:
38 tys., 26 tys., 16 tys.
Szwecja: 0
Norwegia: 0

Premie dla zdobywców medali (w dolarach)

Masz medal, masz emeryturę

W Polsce zdobywca przynajmniej jednego medalu, także w igrzyskach paraolimpijskich, już po zakończeniu kariery otrzyma tzw. olimpijską emeryturę. Przysługuje ona po ukończeniu 40 roku życia. Warunkiem jest także posiadanie obywatelstwa Polski lub innego kraju UE. Warto wspomnieć, że takiej emerytury nie wypłaca ZUS, ale resort sportu. Wysokość świadczenia wynosi ok. 2,5 tys. zł. Nie jest od niego oprowadzana składka na ZUS, ale sportowcy muszą odprowadzić od niej podatek.

Podobne rozwiązanie obowiązuje w Korei Południowej. Tam jednak medalista musi wybrać, czy chce otrzymać jednorazową premię, czy otrzymywać olimpijskie świadczenie co miesiąc aż do śmierci.

Zimowe gwiazdy

„Najdroższym” sportowcem tegorocznych igrzysk będzie Shaun White, amerykański snowboardzista, biznesmen i dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich z Turynu (2006) i Vancouver (2010). Dzięki kontraktom reklamowym, a także na sprzedaż gry komputerowej sygnowanej swoim nazwiskiem, Amerykanin zarabia 20 mln dol rocznie.

Drugą najbogatszą zawodniczką będzie z kolei południowokoreańska gwiazda łyżwiarstwa figurowego Kim Yu Na, która zarabia 14 mln dol rocznie, co daje jej szóste miejsce w „dziesiątce” najlepiej zarabiających sportsmenek  świata według rankingu „Forbesa”. Co ciekawe żadnego sportowca zimowego nie ma nawet w 30 najlepiej zarabiających sportowców świata.

Na tym tle, płace polskich sportowców wydają się mikroskopijne. "Najdroższa" zimowa sportsmenka Justyna Kowalczyk wzbogaciła się w ubiegłym roku o 1,2 mln zł, czyli ok. 0,4 mln dol. W sezonie 2012/2013 zarobiła 700 tys zł plus 592 tys. z kontraktów reklamowych. Z kolei najlepiej zarabiający polski sportowiec zimowy, czyli Kamil Stoch zgarnął w ubiegłym roku 464 tys zł. To suma za występy w Pucharze Świata i Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme. Za dotychczasowe "skoki narciarskie" sezonie 2013/2014 zarobił 318 tys.zł.

 

Zwiększone środki bezpieczeństwa na lotniskach, ostrzeżenia przed aktami terroryzmu – siły bezpieczeństwa pokazują pełną mobilizację na igrzyska w Soczi. Ale czujność służb odpowiedzialnych za spokój w czasie igrzysk nie może przez to spaść, a najważniejszym wyzwaniem wydaje się pozyskanie wszelkich informacji o możliwych zagrożeniach. Jak w takich sytuacjach działają służby – o tym między innymi w piątek 7 lutego w programie "Świat" po godz. 21.00 na antenie TVN24 Biznes i Świat. Gościem Bartosza Węglarczyka będzie Piotr Niemczyk – ekspert ds. bezpieczeństwa, były wiceszef UOP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane