• rozwiń
    • WIG20 2207.50 -0.21%
    • WIG30 2497.20 -0.11%
    • WIG 57923.27 -0.11%
    • sWIG80 11413.22 -0.35%
    • mWIG40 3667.37 +0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:20

Dostosuj

Biznes chce konkretów od rządu

Biznes chce konkretów od rządu
Foto: TVN24 Foto: Rządowy plan jest zbyt ogólny

Rząd przedstawił założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów Publicznych. I na razie tyle. Tymczasem coraz bardziej zniecierpliwieni przedsiębiorcy oczekują, że rząd doprecyzuje swój plan i przedstawi konkretne propozycje reform.

– Teraz plan jest jak ramy, które dopiero zostaną wypełnione treścią – uważa cytowany przez portal rp.pl Łukasz Adamczyk z Polskiej Rady Biznesu. I wyraża tym samym opinię siedmiu największych organizacji przedsiębiorców skupionych w Kongresie Przedsiębiorców. Ich zdaniem plan jest trudny do oceny, bo mało konkretny. – Czekamy na założenia i projekty ustaw – mówili w piątek przedsiębiorcy.

Za dużo niedomówień

Ich zdaniem reguła wydatkowa, która zakłada, że wzrost wydatków z budżetu o charakterze uznaniowym (tzw. wydatków niesztywnych) w najbliższych latach nie powinien przekraczać 1 proc. plus inflacja rocznie, wymaga doprecyzowania. Wątpliwości budzi skala oszczędności (1 proc. PKB) wynikająca z wprowadzenia innego sposobu zarządzania płynnością w instytucjach publicznych. Przedsiębiorcy oczekują większej determinacji rządu w sprawie reformy KRUS i rozszerzenia systemu powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego. Opowiadają się za wydłużeniem wieku emerytalnego. Zapowiedzieli też na czerwiec II Kongres Przedsiębiorców.

mkg//mat

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane