• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bitcoiny skazane na sukces w Chinach? Rząd blokuje, inwestorzy gotowi do rozmów

Bitcoiny skazane na sukces w Chinach? Rząd blokuje, inwestorzy gotowi do rozmów
Foto: Shutterstock Foto: Bitcoiny to wirtualna waluta

Wirtualnej waluty zaczęły się bać władze Chin, które wprowadzają kolejne ograniczenia. Inwestorzy zapewniają jednak, że są gotowi współpracować przy stworzeniu przejrzystego i stabilnego rynku bitcoinów.

W USA zespół NBA Sacramento Kings ogłosił niedawno, że przyjmie bitcoiny za zakupy biletów i gadżetów z logiem zespołu. To samo zrobił sklep internetowy Overstock oraz Virgin Galactic, która chętnie przyjmuje bitcoiny o wartości 250 tys. dolarów na przyszły lot w kosmos.

Jedna z firm z siedzibą w USA stworzyła też bankomat na bitcoiny i planuje zainstalować taki sam w Hong Kongu.

Chiny walczą

Pod koniec ubiegłego roku inwestorzy masowo zwracali się w stronę bitcoinów, po fali pozytywnych komentarzy płynących z USA.

Spekulacje wokół wirtualnej waluty zmusiły chiński rząd do zainteresowania się tym tematem. W grudniu chiński regulator zakazał instytucjom finansowym prowadzenia działalności w bitcoinach. Później bank centralny ostrzegł przed rozliczaniem w ten sposób transakcji giełdowych.

Zmusiło to BTC China, jedną z największych giełd handlujących bitcoinami na świecie, do stworzenia systemów voucherów dla kupujących i sprzedających. Z tego powodu obroty spadły tam o ponad połowę. Inwestorzy podkreślają, że takie kroki chińskiego rządu spowodowane są chęcią ochrony własnej waluty.

Szef BTC Bobby Lee podkreśla że "zaufanie do bitcoinów w Chinach musi zostać uratowane". Dodaje, że jest otwarty na propozycje wprowadzenia regulacji na rynek. - Naszym celem jest stworzenie bardziej zrównoważonego rynku bitcoinów przy wsparciu rządu - zapewnił Lee.

Waluta wirtualna

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

Od marca ub.r. bitcoin jest uważany przez prawo amerykańskie za internetową walutę i podlega m.in. regulacjom dotyczącym prania brudnych pieniędzy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane