• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bitcoiny króla internetowego podziemia na rządowej aukcji

Ojciec bitcoina odnaleziony. To 64-letni fizyk Odtwórz: Ojciec bitcoina odnaleziony. To 64-letni fizyk
Ojciec bitcoina odnaleziony. To 64-letni fizyk "Źródło: TVN24 BiS"

50 tys. bitcoinów trafiło na aukcję zorganizowaną przez amerykańską agencję federalną United States Marshals Service (USMS) zajmującą się m.in. egzekwowaniem wyroków sądów. Wirtualna waluta, która trafiła pod młotek miała pochodzić od właściciela Silk Road, czyli internetowej giełdy nielegalnych towarów.

Silk Road (Jedwabny Szlak) jest nazywany "narkotykowym Amazonem". Większość towarów, które trafia na aukcje w tym serwisie jest nielegalna. Jednak zakupy przeprowadzane za pomocą Bitcoinów zapewniają kupującym anonimowość. Giełda została zamknięta w październiku 2013 roku. Władze aresztowały też jej właściciela Rossa Ulbrichta. Jednak po miesiącu internetowy market znów zaczął działać.

Wirtualne miliony

USMC poinformował, że wystawił na aukcji 50 tys. bitcoinów pochodzących z Silk Road. Służby zajęły wirtualną walutę w czasie śledztwa. Kolejną licytację, tym razem 30 tys. bitcoinów o wartości blisko 20 mln dolarów zaplanowano na 4 grudnia tego roku.

W chwili aresztowania na komputerach należących do Rossa Ulbrichta znaleziono ślady ponad 173 tys. bitcoinów. Z tego ponad 144 tys. udało się odzyskać. W ramach ugody właściciel Silk Road zgodził się na sprzedanie jego wirtualnej waluty. Wpływy będą przeznaczone na pokrycie ewentualnych strat i roszczeń po tym, jak sąd ogłosi wyrok. Przed sądem Ulbricht znany w sieci jako "Dread Pirate Roberts" odpowie m.in. za handel narkotykami.

Kolejna aukcja

Osoby, które chcą kupić wystawione na aukcję bitcoiny muszą zarejestrować się na specjalnej stronie. Na niej muszą złożyć swoją ofertę. O wyniku licytacji zostaną poinformowani 5 grudnia. Według zapowiedzi USMC pozostałe zajęte bitcoiny będą licytowane w najbliższych miesiącach.

Poprzednie blisko 30 tys. bitcoinów, które zostały odzyskane z serwerów Silk Road kupił na aukcji inwestor Tim Draper. Władze nie ujawniły jaką kwotę uzyskano ze sprzedaży.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin nie istnieje w formie fizycznej. To cyfrowa waluta, która może być używana do przelewów internetowych i w handlu. Bitcoin nie jest emitowany przez żaden bank centralny lub inny organ władzy.

Cyfrowa waluta bazuje na oprogramowaniu stworzonym kilka lat temu przez postać znaną jako Satoshi Nakamoto.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane