• rozwiń
  • WIG20 2145.79 -1.20%
  • WIG30 2439.19 -1.04%
  • WIG 56918.11 -0.99%
  • sWIG80 11578.51 -0.67%
  • mWIG40 3724.80 -0.69%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:36

Dostosuj

Biopaliwa nie wyprą benzyny

Biopaliwa nie wyprą benzyny
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić biopaliwa do samochodów benzynowych

Jesienią Ministerstwo Gospodarki chce umożliwić wprowadzenie na rynek pierwszego biopaliwa dla aut benzynowych. Jednak zdaniem ekspertów, są małe szanse na to, aby stało się ono alternatywą dla drożejącej ropy.

- W momencie, kiedy biopaliwo E-85 jest już stosowane powszechnie w kilku krajach, doszliśmy do wniosku, że powinniśmy taką możliwość stworzyć w Polsce - powiedział Zbigniew Kamieński z Ministerstwa Gospodarki.

Obecne przepisy pozwalają na sprzedaż benzyny z maksymalną zawartością 5 proc. etanolu. Natomiast biobenzyna ma zawierać od 70-85 proc. biokomponentów. Jeśli plany Ministerstwa Gospodarki zostaną zrealizowane, biopaliwo E-85 może być pierwszym, na którym będą mogły jeździć samochody benzynowe.

Biopaliwo nie będzie opłacalne

Jednak eksperci są sceptyczni co do tego, czy nowe paliwo okaże się alternatywą dla drożejącej ropy. - Dzisiaj benzyny alkoholowe rzeczywiście są tańsze od zwykłych benzyn z jednego powodu - ropa naftowa jest bardzo droga. Jednak gdy ceny ropy spadną, wówczas ekologiczne paliwa nie będą opłacalne - twierdzi Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Dla nielicznych

Na dodatek, z biopaliw będą mogli korzystać nieliczni. - Oferta aut dostępnych na rynku jest bardzo ograniczona. W zasadzie mówimy tu o samochodach z najwyższej półki, a więc o tych najdroższych - mówi Wojciech Drzewiecki z Samar. Jak podkreślają specjaliści, do zakupu aut dostosowanych do biologicznych paliw potrzebna jest zachęta, jaką mogłyby być dopłaty do cen paliwa czy parkowanie za darmo w dużych miastach.

PKN Orlen wprowadzi, ale pod warunkiem

Wprowadzenia biopaliw do swojej oferty nie wyklucza PKN Orlen. - Jesteśmy zainteresowani poszerzeniem naszej oferty o takie paliwa, ale będzie to możliwe dopiero, gdy na polskim rynku pojawi się wystarczająca liczba samochodów przystosowanych do paliw z dodatkiem biokomponentów - zapowiada Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen.

mwr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane