• rozwiń
  • WIG20 2170.55 -1.09%
  • WIG30 2463.11 -1.08%
  • WIG 57434.17 -1.02%
  • sWIG80 11580.37 -0.41%
  • mWIG40 3715.87 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:00

Dostosuj

Temat: Pendolino

Bilety na Pendolino nadal tylko w kasach. Czwarty dzień awarii

Czwarty dzień awarii na PKP Intercity Odtwórz: Czwarty dzień awarii na PKP Intercity
Foto: PKP | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: PKP nadal nie wie, kiedy uruchomi internetową sprzedaż biletów na Pendolino | Video: Czwarty dzień awarii na PKP Intercity

PKP Intercity kolejny dzień pracuje nad naprawą internetowego systemu sprzedaży. To oznacza, że bilety na przejazd pociągiem Pendolino można kupić tylko w kasach. - Działa sztab kryzysowy, który eliminuje kolejne źródła jego niestabilności - poinformowała dzisiaj Zuzanna Szopowska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity. Pendolino ma wyjechać na tory 14 grudnia.

W nocy z soboty na niedzielę PKP Intercity rozpoczęła sprzedaż biletów na Pendolino. Wbrew zapowiedziom bilety można kupić jedynie w kasach, co też nie odbywało się bez problemów. Z kolei na stronie internetowej wyświetlany był komunikat o przerwie technologicznej.

Stabilnie w kasach

Jak poinformowała dzisiaj spółka, od ponad doby system sprzedaży w kasach na terenie całego kraju działa stabilnie. Odnotowywane są jedynie pojedyncze przypadki błędów systemu sprzedaży. "W 660 kasach (własnych oraz innych przewoźników) trwa normalna sprzedaż biletów, w tym na połączenia realizowane składami Pendolino" - czytamy w komunikacie.

Jak informuje Zuzanna Szopowska, rzeczniczka prasowa spółki, po sygnałach otrzymanych od pasażerów PKP Intercity podjęło dodatkowe działania mające usprawnić obsługę w kasach. - W części lokalizacji wydłużono godziny pracy okienek oraz zwiększono liczbę pracowników, a we wszystkich położono większy nacisk na działania informacyjne - wylicza rzeczniczka.

Pomimo awarii PKP poinformowała, że na przejazdy po 14 grudnia zrealizowano blisko 7 tys. transakcji, z czego około 1,6 tys. na podróże pociągami Pendolino.

PKP przeprasza, lecą głowy

PKP przeprosiły pasażerów i w ramach rekompensaty potroiły pulę biletów za 49 zł na przejazdy Pendolino do połowy stycznia. Do odwołania obowiązuje również zakup biletów na pokładach pociągów bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat oraz podróż na podstawie dokumentu ze zdjęciem w przypadku problemu z wydrukowaniem biletu.

W efekcie awarii prezes PKP SA Jakub Karnowski odwołał w poniedziałek Pawła Hordyńskiego ze stanowiska członka zarządu PKP Intercity. Oprócz Horodyńskiego, który w zarządzie PKP Intercity odpowiadał za sprawy finansowe, pracę stracili także Piotr Butkiewicz, dyrektor wykonawczy ds. finansowych i wsparcia oraz Michał Rudek, dyrektor biura informatyki.

Mniej składów

Trwa naprawa internetowego systemu sprzedaży. Oznacza to utrudnienia dla około 10 proc. osób planujących podróż. Działa sztab kryzysowy, który zgodnie z planem eliminuje kolejne źródła niestabilności systemu. Termin uruchomienia usługi nadal nie jest znany. Obecnie kluczowe jest uzyskanie pewności, że zagwarantuje stabilną sprzedaż

Komunikat PKP

Pendolino ma wyjechać na tory 14 grudnia. W piątek spółka PKP Intercity informowała, że zamiast 13 składów tego dnia na trasy wyruszy 9 składów Pendolino. Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska tłumaczyła, że zmniejszenie liczby składów związane jest z opóźnieniami w dostarczaniu ich przez producenta.

Na trasie z Warszawy do Gdyni pojawi się o pięć pociągów Pendolino mniej niż zakładano; szlak z Warszawy do Krakowa obsługiwać będzie o dwa Pendolino mniej, a na trasie z Warszawy do Katowic - o trzy. Liczba pociągów Pendolino na szlaku z Warszawy do Wrocławia nie ulegnie zmianie.

Czas przejazdu między stolicą a Gdańskiem ma wynosić 2 godziny 58 minut, Wrocławiem - 3 godz. 42 minut, Krakowem - 2 godz. 28 minut, a Katowicami - 2 godz. 34 minuty.

Najtańsze bilety kosztować będą 49 zł, a najdroższe 189 zł. Średnia cena biletu na Pendolino ze stolicy do Krakowa i Katowic wyniesie 129,2 zł, a z Warszawy do Trójmiasta 128,8 zł. Najdroższymi połączeniami będą te z Krakowa i Katowic na wybrzeże. Najtańsze bilety kosztować będą 98 zł, a najdroższe 189 zł. Średnia cena dla tych tras to 171,6 zł.

Strategiczny zakup

Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 r. Ponieważ w maju br. minął termin przekazania przewoźnikowi pierwszych składów z homologacją, firmy rozmawiały o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane