• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Bilet w sieci? Żadnych dopłat za kartę!

Bilet w sieci? Żadnych dopłat za kartę!
Foto: TVN24 Foto: Dopłata za bilet kupiony w sieci nielgalne - ale tylko w Niemczech

Trasa, data, godzina, klik - i kupione. No, prawie. Prawie, bo wtedy właśnie okazuje się, że za opłacenie internetowego zakupu biletu linii Ryanair trzeba zapłacić dodatkowe 4 euro. Jak się okazuje, takie żądanie ze strony linii jest nielegalne - przynajmniej w Niemczech. Wyrok jest ostateczny, zapadł w tamtejszym sądzie najwyższym.

Irlandzka linia tradycyjnie nazywana jest "tanią", choć od dawna już znana jest z tego, że na swych klientach stara się jak tylko można i oszczędzić, i zarobić. Jednym ze sposobów jest trik z ceną biletu: inaczej niż przez internet i z zapłatą kartą kupić się go nie da - ale cena jest "bardziej zachęcająca", by w finale transakcji wzrosnąć o 4 euro. Sposobu, by kupić bilet w nominalnej cenie nie ma.

Taką praktykę do berlińskiego sądu zaskarżył przed rokiem niemiecki odpowiednik naszego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyrok zapadł w czerwcu zeszłego roku: działania Ryanaira uznano za nielegalne, ale też nie nakazano zwrotu klientom niesłusznie pobranych należności. Rzeczniczka linii od razu zapowiedziała apelację.

Ostatecznie została ona rozpatrzona teraz przez niemiecki sąd najwyższy w Karlsruhe. Sędziowie uznali, że linia nie może pobierać dodatkowej opłaty za płatności kartowe, jeśli nie zapewnia innego sposobu opłacenia należności, który nie powoduje dalszych kosztów.

Wyrok sądu w Karlsruhe dotyczy tylko niemieckich klientów linii.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane