• rozwiń
  • WIG20 2319.10 -1.69%
  • WIG30 2669.43 -1.61%
  • WIG 60097.10 -1.44%
  • sWIG80 12009.31 -0.51%
  • mWIG40 4238.99 -0.95%

Ostatnia aktualizacja: 2019-03-22 17:15

Dostosuj

Temat: Pendolino

Bilet na Pendolino za złotówkę? Sprzedaż ruszy 14 listopada

Celejewski: sprzedaż biletów na Pendolino ruszy 14 listopada Odtwórz: Celejewski: sprzedaż biletów na Pendolino ruszy 14 listopada
Foto: Pendolino ma wyjechać na tory 14 grudnia | Video: Celejewski: sprzedaż biletów na Pendolino ruszy 14 listopada

- Sprzedaż biletów na Pendolino ruszy 14 listopada i będzie to sprzedaż znana z innych środków transportu, w tym linii lotniczych - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 Biznes i Świat prezes PKP Intercity Marcin Celejewski. Pendolino ma wyjechać na tory 14 grudnia.

Celejewski zaznaczył, że sprzedaż biletów będzie się odbywać za pomocą dynamicznego systemu.  Cena nie będzie przywiązana do kilometrów, ale do popytu i podaży w danym momencie na konkretnym pociągu oraz z okresem przedsprzedaży. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, czy praktyce stosowanej w Przewozach Regionalnych, przewoźnik nie przewidział puli biletów za przysłowiową złotówkę.

Cena najtańszych biletów to 49 zł i ta pula będzie dostępna dla wszystkich. - To nie jest tak, że to jeden, dwa lub trzy bilety. Będzie to istotna pula biletów - powiedział Celejewski.

Współpraca płynna

Prezes PKP Intercity zapewnił, że współpraca z Alstomem w kwestii odbioru pociągów przebiega "bardzo płynnie". - Zaczęliśmy już odbiory finalne pociągów. Każdego dnia dodatkowe pociągi przechodzą ten końcowy test. Czekamy na formalne domknięcie porozumienia. Miejmy nadzieję, że to będzie na dniach. To porozumienie finalny etap odbiorów końcowych - podkreślił.

PKP Intercity kupiło pociągi od francuskiego koncernu w maju 2011 r. 6 maja br. minął termin przekazania polskiemu przewoźnikowi pierwszych składów Pendolino z homologacją, czyli dokumentacją pozwalającą na poruszanie się pociągów po polskich torach z prędkością do 250 km. Firmy rozmawiają o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych za brak składów. Sprawą kar miałby się zająć sąd arbitrażowy.

Celejewski pytany o porozumienie między PKP i Alstomem ws. kar to tajemnica handlowa. - Rozmowy trwają, są na samym końcu. Sąd arbitrażowy zostanie uruchomiony po zawarciu porozumienia. Jest to jedna z podstawowych ustaleń, na które strony się zgodziły, że nie będziemy blokować bieżącego wdrażania pociągów do eksploatacji, dyskutując o stanowisku spornym które mamy dotyczącym terminu dostawy - poinformował Celejewski.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane