• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Bieńkowska: gospodarka morska przetrwała i rozwija się

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Polska gospodarka morska przetrwała okres zmian i rozwija się; szanse na rozwój wykorzystały też polskie porty - powiedziała w czwartek podczas wykładu inaugurującego II Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

W czwartek z udziałem blisko tysiąca uczestników z kraju i m.in. Skandynawii, Niemiec, Belgii rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli branży morskiej, naukowców, polityków, samorządowców.

Jest rozwój?

- Polska gospodarka morska przetrwała i rozwija się. Szczególnie ostatnie lata to bardzo widoczny dowód na to. Szanse na rozwój wykorzystały polskie porty morskie. Impulsem ich rozwoju jest stale rosnąca konkurencyjność w handlu międzynarodowym unijnym, pozaunijnym, a w szczególności w rejonie Morza Bałtyckiego - mówiła do zebranych wicepremier.

- Polskie porty morskie przeszły ogromną modernizację, zarówno pod względem technologicznym, jak i w zakresie zarządzania. Jest to przykład udanego skoku cywilizacyjnego. Kluczowe dla rozwoju portów jest ich skomunikowanie z południem Polski i Europy - przekonywała. Przypomniała, że duża część środków została przeznaczona na przebudowę dróg prowadzących do portów.

Światowy nurt

Jak zaznaczyła, przyszłością przemysłu stoczniowego w Polsce może być produkcja wysokospecjalistycznych jednostek. - Dynamika świata, w którym żyjemy pokazuje, że nie wolno nowoczesnego myślenia o polskiej gospodarce morskiej zamknąć w historycznej narracji. Należy uczestniczyć w rozwoju europejskim i światowym, uwzględniając dorobek polskiej kultury morskiej - zaznaczyła.

Uczestnicy kongresu będą dyskutować m.in. o kondycji i przyszłości gospodarki morskiej, szansach jej rozwoju w Polsce, wykorzystaniu zasobów morza, bezpieczeństwie na nim, aspektach ekologicznych środowiska morskiego, przetwórstwie rybnym, czy roli portów morskich w korytarzach transportowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane