• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Bielecki: żubr jeszcze długo będzie się uśmiechał

Bielecki: żubr jeszcze długo będzie się uśmiechał
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jan Krzysztof Bielecki o trudnościach fuzji

Sąd oficjalnie ogłosił decyzję o fuzji Pekao SA i BPH. Od zamknięcia oddziałów dziś wieczorem do poniedziałkowego ranka nad dotychczasowymi oddziałami BPH zawiśnie logo żubra. - Ta transakcja to saga, o której będą pisać w książkach - mówił w TVN CNBC Biznes prezes Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki.

- Po godzinie 18 kilkunastotysięczna armia pracowników będzie przez cały weekend "sprzęgać" ze sobą oba banki - mówił prezes Bielecki. - Trzeba przygotować wizualizację i system informatyczny, tak, żeby wszystko wyglądało jak jedna całość i działało bez błędu - wyjaśniał prezes.

Nawet z logo UniCredit znak Pekao nie zginie
Jan Krzysztof Bielecki nie chciał zdradzić, jak będzie wyglądała kampania nowego banku. Wiadomo, że będzie tam odniesienie do hasła z jednego z wystąpień byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher o tym, żeby zawsze mierzyć wysoko.

I bank na pewno będzie chciał to robić, tym bardziej, że po fuzji może poważnie zagrozić obecnemu liderowi na polskim rynku - bankowi PKO BP. Pekao SA ma być także przyczółkiem włoskiego inwestora UniCredit w ekspansji na wschód, głównie na Ukrainę
- Tamtejszy sektor sektor bankowy wydaje się być bardzo atrakcyjny. Chcielibyśmy być tak jak najaktywniejsi - mówi Bielecki.

Prezes Pekao odniósł się także do kwestii zmiany marki na Unicredit Poland.
- Najprawdopodobniej w przyszłości chcielibyśmy włączyć połączyć oba loga, ale nazwa Pekao nie zniknie - zapewniał.

W stronę klienta
Bielecki przeprosił również wszystkich klientów, którzy wejdą w nową strukturę bankową, za bardzo oszczędne informacje o tym, jak po fuzji będzie wyglądała ich obsługa finansowa.
- Teoretycznie nie mogliśmy zrobić nic. Dopiero po decyzji sądu będziemy mieli wgląd w konta klientów podległych nam placówek. I od poniedziałku zaczniemy wysyłać do nich listy ze szczegółowymi informacjami - wyjaśniał prezes. Normalnie całe miesiące szykowalibyśmy się do dnia „zero”. To się nie powinno powtórzyć - dodaje.

W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony nowy zarząd Pekao SA wybrany przez radę nadzorcza i nowi dyrektorzy departamentów powiadomią o szczegółach.
- A zmiany będą tylko na lepsze - zapewnił Bielecki.

Koniec sagi
Pekao SA przejmie obsługę klientów z 285 oddziałów Banku BPH. Po fuzji, w sieci Pekao SA znajdzie się ok. 1000 placówek i ok. 300 agencji partnerskich. Klienci BPH nie będą musieli zawierać nowych umów. Wkrótce po dokonaniu się fuzji prawnej, wszyscy klienci przechodzący do nowego banku otrzymają nowe karty debetowe i kredytowe wystawione przez Pekao SA.

Przejęte placówki będą włączane w system informatyczny Pekao SA stopniowo. Proces ten zacznie się jednak dopiero na początku stycznia 2008 roku.

Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na podział Banku BPH SA i przyłączenie jego części do Pekao SA 3 października.

Z dawnego BPH wydzielono 200 oddziałów, a bank oraz jego towarzystwo funduszy inwestycyjnych zostały sprzedane nowemu inwestorowi - GE Money.

Było to warunkiem fuzji Pekao SA i BPH, który polski rząd ustalił z właścicielem Pekao SA UniCredit. Przez wiele miesięcy między UniCredit a polskim rządem trwał spór co do zgody na fuzję, choć wcześniej żadnych zastrzeżeń nie miała Komisja Europejska.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane