• rozwiń

Bielecki zamyka drzwi przed krewnymi i znajomymi Królika

Bielecki zamyka drzwi przed krewnymi i znajomymi Królika
Foto: TVN24 Foto: Rada Gospodarcza ma swój pierwszy projekt

Jedenastka Jana Krzysztofa Bieleckiego przecina pępowinę łączącą polityków z państwowymi spółkami - czytamy w "Pulsie Biznesu". Zmiany, które proponuje Rada Gospodarcza przy premierze mają sprawić, że na czele państwowych firm staną profesjonalni menedżerowie.

Nie wyważamy otwartych drzwi. Sprawdziliśmy zasady ładu korporacyjnego i najlepsze praktyki w różnych państwach. Zaczerpnęliśmy z nich to, co najlepsze, i dostosowaliśmy do polskich warunków. Dyskutowaliśmy listę kilkunastu kluczowych zasad, które powinny obowiązywać w spółkach skarbu państwa, i mamy pełne przekonanie, że ich wdrożenie podniesie ich wartość

morawiecki o radzie

Jak pisze gazeta, premier Donald Tusk i minister skarbu Aleksander Grad poznali już założenia pierwszego projektu powołanej do życia 9 marca Rady Gospodarczej.

Pierworodnym dzieckiem "jedenastki", której przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki, jest rewolucja w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa, która przetnie - raz na zawsze - pępowinę łączącą je ze światem polityki i sprawi, że państwowym majątkiem będą zarządzali specjaliści takiej samej klasy, co w prywatnych firmach.

- Nie wyważamy otwartych drzwi. Sprawdziliśmy zasady ładu korporacyjnego i najlepsze praktyki w różnych państwach. Zaczerpnęliśmy z nich to, co najlepsze, i dostosowaliśmy do polskich warunków. Dyskutowaliśmy listę kilkunastu kluczowych zasad, które powinny obowiązywać w spółkach Skarbu Państwa, i mamy pełne przekonanie, że ich wdrożenie podniesie ich wartość - tłumaczy gazecie Mateusz Morawiecki, członek Rady Gospodarczej.

Wybory po nowemu

Zasady odpolitycznienia spółek miało regulować zarządzenie ministra skarbu Aleksandra Grada z 6 grudnia 2007 roku. Zakłada ono m. in., że w otwartym konkursie członków rad nadzorczych wskazuje... minister skarbu. Nowe zasady całkowicie pozbawiają go tych kompetencji.

Według założeń Rady wyboru do rad nadzorczych wszystkich spółek Skarbu Państwa ma dokonywać Komitet Nominacji. W jego skład miałoby wejść 10-15 niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie biznesu wybieranych na kadencje przez polityków, ale nieodwoływalnych.

- Będą to osoby, które już zarobiły w życiu tyle, że są spokojne o swój byt materialny i chcą coś dobrego zrobić dla Polski - mówi Jan Krzysztof Bielecki.

Szef któremu zależy

Poza tym RG proponuje utworzenie w ramach spółek Komitetu Audytu i Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń. Ten drugi ustali zasady wynagrodzeń zarządów i głównych menedżerów oraz system motywacyjny dla nich. Chodzi o to, aby rady nadzorcze wiedziały dobrze co się dzieje w spółce i były za to odpowiednio wynagradzane.

Aby zwiększyć przejrzystość, Rada Gospodarcza proponuje, aby wszystkie państwowe spółki podlegały takim samym zasadom sprawozdawczym i ładu korporacyjnego jak spółki giełdowe.

Z kolei gwarantem niezależności od polityków ma być Rejestr Interwencji. - Politycy mogą dzwonić do menedżerów, ale każda rozmowa, e-mail znajdzie się w ewidencji. Ten obowiązek będzie wpisany w umowę o pracę lub kontrakt wszystkich członków zarządu i rad. Niedopełnienie tego obowiązku będzie skutkowało utratą pracy - tłumaczy jego istotę przewodniczący Rady Gospodarczej.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane