• rozwiń

Temat: OFE

Bielecki w TVN24 Biznes i Świat: OFE muszą pokazać, że potrafią inwestować

Prezydent o projekcie obniżenia wieku emerytalnego Odtwórz: Prezydent o projekcie obniżenia wieku emerytalnego
Prezydent o projekcie obniżenia wieku emerytalnego "Źródło: tvn24"

- Teraz fundusze muszą pokazać, że potrafią sensownie zarządzać oszczędnościami Polaków - tak Jan Krzysztof Bielecki, były premier komentuje coraz liczniejsze grono osób, które zdecydowały o odkładaniu składki emerytalnej także w OFE.

Gość TVN24 Biznes i Świat odniósł się do najnowszych statystyk ZUS. Zgodnie z nimi OFE wybrało już 1,37 mln osób. - Rząd przyjął w swoich założeniach i takie są zapisy w budżecie, że 50 proc. pozostanie w OFE, czyli różnica jest kolosalna - ocenił.

Chodziło o wolność

Zwrócił uwagę, że "celem reformy w systemie emerytalnym było danie Polakom wolności wyboru". - Drugą kwestią było likwidowanie części obligacyjnej, trzecią - to, że rynek kapitałowy powinien sam sobie dać radę - tłumaczył. - Teraz to fundusze muszą pokazać, że potrafią sensownie zarządzać oszczędnościami Polaków. Nie wykluczył przy tym, że w najbliższych latach może dojść do konsolidacji na rynku powszechnych towarzystw emerytalnych.

Rynek kapitałowy jest naszym ukochanym dzieckiem, ale to nie oznacza, że powinniśmy subsydiować rynek kapitałowy przed transfery do OFE

Jan Krzysztof Bielecki, były premier

- Rynek kapitałowy jest naszym ukochanym dzieckiem, ale to nie oznacza, że powinniśmy subsydiować go przez transfery do OFE - wyjaśniał konieczność przekazania części obligacyjnej OFE do ZUS.

Na pytanie jak wysokie mogą być emerytury odpowiedział, że to "zależy od powodzenia państwa polskiego za 10-20 lat". - OFE nigdy nie będą szczęśliwe w nieszczęśliwym państwie.

Dotkliwe embargo

Były primer odniósł się także do rosyjskiego embarga na owoce i warzywa. - Odpowiedź Rosji jest dość brutalna i dotkliwa dla Polaków - oświadczył. - Rosja jest członkiem WTO i nie może z dnia na dzień nakładać takiego embarga - mówił. W jego opinii trudno jest jednak ocenić długofalowe skutki tej decyzji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane