• rozwiń
  • WIG20 2347.10 +0.20%
  • WIG30 2682.38 +0.12%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:03

Dostosuj

Biedronka wchłonie MarcPol. UOKiK dał zielone światło

Właściciel Biedronki przymierza się do przejęcia Marcpolu Odtwórz: Właściciel Biedronki przymierza się do przejęcia Marcpolu
Foto: Materiały prasowe Jeronimo Martins Polska S.A. | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Jeronimo Martins Polska prowadzi sieć blisko 2,5 tys. sklepów dyskontowych Biedronka | Video: Właściciel Biedronki przymierza się do przejęcia Marcpolu

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka może przejąć część mienia spółki MarcPol. Właściciela zmieni 11 sklepów w woj. mazowieckim, łódzkim i śląskim. Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Wniosek Jeronimo Martins Polska o zgodę na przejęcie części mienia spółki MarcPol wpłynął do UOKIK w marcu 2014 r. Uczestnicy koncentracji zajmują się sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku.

Bez dominacji

Jeronimo Martins Polska prowadzi sieć blisko 2,5 tys. sklepów dyskontowych Biedronka. Transakcja ma polegać na zakupie 11 sklepów należących do spółki MarcPol i działających pod tą nazwą - pięciu w Warszawie, a także w Markach, Laskach, Wyszkowie, Radomsku, Łodzi i Zabrzu.

W trakcie prowadzonego postępowania Urząd zbadał wpływ transakcji na lokalne rynki sprzedaży artykułów konsumpcyjnych, zlokalizowane w pobliżu przejmowanych placówek. Analiza wykazała, że Jeronimo Martins Polska nie osiągnie na nich pozycji dominującej i nadal będzie musiała rywalizować z innymi sklepami.

Minimalny wzrost udziałów

Przeanalizowany został również wpływ koncentracji na krajowy rynek zaopatrzenia w artykuły konsumpcyjne codziennego użytku. Wzrost udziałów przejmującej spółki będzie jednak minimalny i nie będzie miał wpływu na strukturę tego rynku.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane