• rozwiń

Biednym mniej, bogatszym podwyżki

Biednym mniej, bogatszym podwyżki
Foto: TVN24 Foto: W handlu zarabia się coraz gorzej

Kryzys uderza w najbiedniejszych, zamożni na nim zarabiają - tę starą prawdę potwierdziły najnowsze dane GUS. Według nich, płace w branżach, gdzie zarabia się nawet dwukrotność średniej krajowej, w ciągu ostatnich 11 miesięcy rosły, podczas gdy wzrost poborów zarabiających najmniej był niższy niż inflacja, co tym samym oznacza, że osoby te zbiedniały - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

Najszybciej rosły wynagrodzenia pracujących w górnictwie, rafineriach i koksowniach. Średnie miesięczne uposażenie górników było wyższe o 555 zł niż przed rokiem i wynosiło 5892 zł. Zatrudnieni w rafineriach dostali o 620 zł więcej (prawie 7 tys. miesięcznie).

Tegoroczne podwyżki górników wzmocniły wysokie zyski kopalń - zauważa Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP. Choć jak podkreśla: - To jest branża, w której pensje zwykle nie są związane z wynikami kopalń, lecz z siłą związków zawodowych, które wymuszają podwyżki.

Najbiedniej w odzieżówce i w handlu

Najgorzej zaś w mijającym roku było w branży odzieżowej, gdzie pracownicy zarabiali średnio 1912 zł - zaledwie 82 zł więcej niż w ubiegłym roku. Również w handlu pensje wzrosły tylko o 102 zł i wyniosły 2556 zł miesięcznie. Oznacza to wzrost o 4,1 proc. wówczas gdy inflacja po ostatnich 11 miesiącach wyniosła 4,2 proc. Kasjerzy i sprzedawcy po prostu zbiednieli - ocenia gazeta.

Nie lepiej było w przemyśle drzewnym (wzrost o 3,2 proc.) i w budowlance, gdzie zarobki wzrosły najmniej (o 2,4 proc., czyli 1,8 proc. poniżej poziomu inflacji). - Słabnie kondycja branży (budowlanej - red.), bo drożeją materiały i narastają zatory płatnicze między firmami - ocenia dla "DGP" wiceprezes Związku Pracodawców Budownictwa Edward Szwarc.

Rośnie dystans

- Dystans między zamożnymi a biednymi zawodami zwiększa się, co pogłębia rozwarstwienie w społeczeństwie - podsumowuje w rozmowie z "DGP" socjolog z PAN, prof. Henryk Domański.

mon\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane