• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Biedny student bez szans na kredyt

Biedny student bez szans na kredyt
Foto: TVN24 Foto: Żacy odcinani od kasy

Będzie trudniej o kredyty studenckie - zwłaszcza najbiedniejszym - alarmuje "Polska". Banki z powodu kryzysu gospodarczego mogą zażądać wyższego zabezpieczenia kredytu, a to eliminuje tych, którym jest on najbardziej potrzebny.

Banki od 1998 roku udzielają kredytów studenckich. Państwo dopłaca do ich oprocentowania. Minister nauki co roku ustala w rozporządzeniu próg maksymalnych dochodów na osobę w rodzinie, upoważniający do preferencyjnej pożyczki - korzysta z nich 200 tys. studentów, ponad 10 proc. wszystkich. Student otrzymuje kredyt w miesięcznych ratach: 400 albo 600 zł (do wyboru).

Słaby klient ze studenta

Niedługo może się to jednak zmienić. Już w ubiegłym roku banki odprawiły z kwitkiem ponad dwa tys. studentów, którzy nie mieli w rodzinie dobrze zarabiających żyrantów. Bankowcy narzekają też, że kredyty studenckie są nieopłacalne: prowizje są za niskie, a wypłata miesięcznych rat pożyczki aż przez pięć lat studiów jest zbyt kosztowna.

Dlatego pożyczki studenckie ze swojej oferty wycofał już Kredyt Bank, a nawet Bank Zachodni WBK, który do tej pory specjalizował się w studenckiej ofercie. Istnieje obawa, że w jego ślad pójdą kolejne instytucje.

Kredyt dla bogatych

Gdyby tak się stało, to dostępność kredytów spadnie jeszcze bardziej. Teraz o studencki kredyt na tych samych zasadach stara się ten, który ma bezrobotnego rodzica, i student z rodziny, gdzie dochód na osobę przekracza 2 tys. zł. Najubożsi są bez szans.
- Najbardziej potrzebujący nie mają do kredytów dostępu. Kryzys jeszcze to pogłębi - mówi Bartłomiej Banaszak, szef Parlamentu Studentów RP.

Studenci namawiają rząd do powołania Państwowego Funduszu Poręczeń pożyczek studenckich i doktoranckich. Nie ma jednak pewności, czy w sytuacji budżetowych cięć ekipa Donalda Tuska znajdzie na to środki.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane