• rozwiń
  • WIG20 2338.82 +0.75%
  • WIG30 2677.69 +0.81%
  • WIG 60830.17 +1.06%
  • sWIG80 11914.03 +0.40%
  • mWIG40 4040.54 +0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:43

Dostosuj

Biedniejsi przepłacają za żywność

Biedniejsi przepłacają za żywność
Foto: TVN24 Foto: W sklepikach o 40 proc. drożej niż w hipermarketach

W biedniejszych regionach, gdzie nie ma hipermarketów, ceny żywności są wyższe nawet o 40 proc. - pisze "Rzeczpospolita". Powód? Brak konkurencji.

W wielkich miastach ceny podstawowych produktów spożywczych, takich jak nabiał, wędliny czy pieczywo są znacznie niższe niż w mniejszych miejscowościach. Tam tańsze są co najwyżej krajowe owoce i warzywa.

Sytuacja ta dotyczy nie tylko produktów spożywczych, ale również artykułów chemicznych, sprzętu elektronicznego, a nawet leków. Powód? - Mniejsza konkurencja powoduje, że punkty sprzedaży mają możliwość podwyższania cen, a klienci nie mają wyboru – wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Krzysztof Badowski, partner zarządzający Roland Berger Strategy Consultants.

Na wyższe ceny w handlu tradycyjnym wpływ mają także producenci. – Na wysokość naszego cennika wpływ ma nie to, do jakiej części Polski trafi nasz produkt, ale czy sprzedajemy go do sieci, hurtowni czy też do własnych sklepów – wyjaśnia Ryszard Smolarek, prezes Zakładów Mięsnych Łmeat.

W Polsce duże sieci kontrolują jedynie 40 proc. handlu detalicznego. W sumie funkcjonuje ok. 270 hipermarketów. To zaledwie siedem na milion mieszkańców, natomiast we Francji, Niemczech, Finlandii czy Czechach – wypada ich około 20.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane