• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Biały Dom ostrzega Kongres. Rząd utraci zdolność regulowania zobowiązań

Foto: PAP/EPA Foto: W październiku 2013 roku administracja prezydenta Baracka Obamy i Kongres zgodziły się zawiesić na okres do 7 lutego wynoszący 16,7 bilionów dolarów pułap zadłużenia

Administracja prezydenta Baracka Obamy ostrzegła Kongres, że pod koniec lutego rząd może utracić zdolność regulowania swych bieżących zobowiązań finansowych, jeśli ustawodawcy szybko nie podniosą limitu długu federalnego.

Pierwotnie administracja zakładała, że dotychczasowy pułap zaciąganych pożyczek wystarczy do początku marca, ale zdaniem ministerstwa skarbu, Kongres musi przyspieszyć swą interwencję.

"Z pełnym szacunkiem domagam się od Kongresu, by zapewnił pewność oraz stabilność gospodarce i rynkom finansowym działając na rzecz podniesienia limitu długu" - napisał w liście do przywódców Kongresu minister skarbu Jack Lew.

Kruche porozumienie

Zawarte w grudniu ubiegłego roku przez Demokratów i Republikanów w Kongresie porozumienie budżetowe odsunęło groźbę niektórych planowanych wcześniej cięć wydatków państwowych, ale utrzymanie bieżącej wypłacalności rządu wymaga dalszego podnoszenia limitu długu publicznego.

W październiku 2013 roku administracja i Kongres zgodziły się zawiesić na okres do 7 lutego wynoszący 16,7 bilionów dolarów pułap zadłużenia. "Jeśli nie zostanie on podniesiony, rząd będzie w stanie finansować bieżące wydatki dzięki przedsięwzięciom nadzwyczajnym, ale tylko do końca lutego" - oświadczył Lew.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane